Móda

Designové třídy v 1. juniorské skupině. Poznámky k lekci, OOD. Stavba v první juniorské skupině „Schodiště. Prvky hry a učení v hodinách designu

Designové třídy v 1. juniorské skupině.  Poznámky k lekci, OOD.  Stavba v první juniorské skupině „Schodiště.  Prvky hry a učení v hodinách designu

Shrnutí lekce designu v první juniorské skupině

"stavba domů"

Podrobit: "stavba domů"

Cíl: Učit děti

Obsah programu:

Vzdělávací cíle:Seznamte děti s jednoduchými technikamidesign, podrobnosti a jejich jména. Dejte dětem představu o velikosti figurek (velké, malé), tvaru (kruh, čtverec), barvách (modrá, červená, žlutá, zelená). Seznamte děti s prvky zze kterých se dům skládá (stěny, podlaha, střecha, okna a dveře), jejich umístění v prostoru (nahoře, dole, vpředu). Učit se vytvořit dům v daném pořadí. Zjistěte, ve kterých domech žijí lidé a hračky a ve kterých zvířata.

Vývojové úkoly: Rozvíjet pozornost, myšlení, jemné motorické dovednosti, představivost

Výchovné úkoly: Vypěstovat touhu pomáhat hnízdícím panenkám, postavit jim domeček. Navodit smysl pro krásu – dům by měl být krásný.

Aktivujme slovník: veranda.

Materiály a vybavení: matrjoška, ​​medvěd, obrázky domy pro zvířata a hmyz, obrázky zobrazující ulice města - pro ukázku,dřevěný konstruktér, malé hnízdící panenky nebo jakékoli jiné figurky - letáky.

Přípravné práce: Prohlížíme si s dětmi fotografie ulic města. Mluvíme o tom, že existují domy: dřevěné nebo zděné, jednopatrové nebo vícepatrové, že jsou všechny jiné. Povzbuzujeme děti, aby milovaly své město, chodily po něm a dívaly se na svět kolem nás.

Průběh lekce:

Na koberec předem rozmístíme židle do půlkruhu. Třída Začněme kulatou taneční hrou. Děti stojí na koberci.

Ťuk a ťuk – ťukání je slyšet všude(klepat pěstí na pěst)

Stavíme dům, velký dům (ukazujeme střechu domu s dlaněmi nad hlavou)

A s verandou a komínem,(dejte dlaně k sobě)

Z komína jde kouř,(ukazujeme kouř s pohyby rtů)

Na dveřích je zámek, kdo by ho mohl otevřít?(zamčené ruce)

Táhli, kroutili se,(provádíme pohyby rukou podle slov)

Zaklepali a otevřeli. Otevíráme brány, pojďte až sem.(dlaně roztáhneme do stran).

Pedagog: Jak úžasnémáme dům. Posaďme se na židle a podívejme se, kdo k nám přišel. Děti se posadí a učitel před ně postaví židli a stůl. Ozve se zaklepání. Učitel přistoupí ke dveřím, za kterými se objeví Mishka. Zdraví děti a seznamuje se s nimi.

medvěd (učitel) : Ahoj lidi! mám problém. Mám kamarádky - hnízdící panenky.

Nemají domy a potřebuji vaši pomoc. Připravil jsem pro ně domy, ale z nějakého důvodu v nich nechtějí bydlet. Medvěd ukazuje obrázky zobrazující: díry, prohlubně, hnízda, doupata, mraveniště, akvária.




Děti medvědovi odpovídají, proč v nich hnízdící panenky odmítají žít. Diskutují o tom, kdo by v těchto domech mohl bydlet.

Pedagog: No, děti, pomohl medvěd hnízdícím panenkám?

Děti: Ne.

Medvěd: No, sám to nezvládnu. Pomůžeš mi?stavět domečky pro hnízdící panenky?

Děti: Ano

Děti umístí židle ke stolům a vrátí se na koberec. Na koberci projde okamžik hravosti:

Probudili jsme se sluncem,

protáhl se a usmál se.

Držte ruce pevně

Usměju se pro sebe

usměju se na tebe

Usmívám se celý den

Nejsem líný se usmívat!

Děti sedí u stolů, kde čekají konstruktér . Učitelka upozorňuje děti na to, z čeho je vyroben(dřevěný). Co je v konstruktoru Jsou zde malé i velké detaily. Že díly mají různé barvy.

Děti začínají stavět domy.

Pedagog: Výborně, brzy budeme mít celou ulici s domy. Matrjošky uvnitřbudou bydlet v domech, navštěvujte se navzájem.

Vychovatel: Pracovní denstavební dělníci skončili. Vyšlo vše podle plánu? co myslíš? Co se stalo?(poslechněte si odpovědi dětí)

Prohlížíme si domy , obdivujeme je. Zveme hnízdící panenky, necháme je žít domy

Nechte děti hrát si s jejich budov , pokud k tomu existuje možnost. Lze doplnitbudovy se stromy, auta a další postavy, dřevěné figurky ze stolního divadla.

Po hře děti sbírají konstruktér . Učitel je chválí. A navrhuje trochu se pobavit s prsty:

Pozvěme prsty.

Malíček - Co plánuješ? vytvořit?

Bezejmenní – Z čeho budeme stvořeni? stavět?

Střední – co k tomu potřebujeme?

Index - Jak budeme stavět?

Velký - Co se stane?

Jaký dům získáte?

Hráli jsme 1-2x.

Medvídek a hnízdící panenky: poděkujte dětem a rozlučte se s nimi. Výborně, sbohem!

Vlastní analýza implementace GCD pro design v první juniorské skupině

Podrobit: "stavba domů"

Cíl: Učit děti spojte díly v rovině a umístěte je vodorovně nebo svisle.

Co se povedlo: Děti projevily velký zájem o tento typ činnosti, aktivně odpovídaly na otázky učitele, vysvětlily, proč hnízdící panenky odmítají žít v dírách a dutinách, a hrály venkovní hru. Jejich stavbu prováděli pilně. Své stavby rozehráli v samostatných herních činnostech. Aktivita vyvolala mezi dětmi mnoho radostných emocí a dobrou náladu.

S organizací a průběhem lekce nebyly žádné potíže.

Téma: „Pomozte zajíčkovi postavit dům“

Obsah programu:

· Naučte děti stavět dům z cihel, umístěte je svisle na krátkou vzdálenost od sebe a pak k nim na jedné straně pevně přiložte cihlu ležící vodorovně na dlouhé úzké straně.

· Seznamte děti s novou stavební částí - hranolem. Společně s dětmi jej prozkoumejte: ukazujte prstem na rohy, přejíždějte dlaní po okrajích.

· Připravte děti na identifikaci hlavních částí budovy (dům, stěny, střecha, okno).

· Rozvíjejte touhu komunikovat. Učte herní akce.

Práce se slovní zásobou.

Aktivace podstatných jmen: zajíček, dům, stěna, střecha, roh, cihla, okno, slunce, stuhy.

Přídavná jména: velký, malý, rovný, hladký, ostrý, útulný, krásný, odolný.

Předložky: in, on, under.

Materiál: 3 modré kostky (velký a malý stavitel), hranol (červený), plyšová hračka (velký zajíček), malí zajíčci na hraní.

Průběh lekce:

Děti vstoupí do skupiny a je slyšet pláč.

Vychovatel: Poslouchejte, děti, kdo tady pláče? Jdeme se podívat (najdou zajíčka).

Učitel: Olenko, zeptej se: "Proč pláčeš, králíčku?"

Bunny: "Měl jsem problém, zvedl se silný vítr a rozbil můj dům, ve kterém bydlím."

Pedagog: Děti, jak pomoci zajíčkovi?

Děti: Postavte nový dům. (učitel navrhuje zopakovat, co děti postaví)

Vychovatel: Neplač, zajíčku, postavíme ti nový dům. Dům postavíme z modrých cihel. Z čeho dům postavíme? (z cihel)

Pedagog: Yuro, dej mi prosím červené cihly. Děkuju.

Pedagog: Kluci, podívejte, pokládám cihlu na krátkou úzkou stranu. Takhle. A další cihla je o něco dále. Toto jsou stěny. Řekni mi, Olyo, co to je? (stěny) (sborové a individuální mluvení)

Učitel vezme hranol a ukáže ho dětem. „Co je to za cihlu? Podívejte, kluci, vypadá to jako střecha. Přejeďte po něm dlaní. Tohle je střecha. Najděte rohy na střeše (gesto prsty). Tak co tu máme? (střecha - sborové odpovědi). Chytré děti! Aby byl zajíček v domě pohodlný, dáme střechu takto.

Vychovatel: Ale kam se náš zajíček podívá?

Děti: Z okna.

Pedagog: Položme další cihlu na dlouhou úzkou stranu. Takhle. Toto je okno. Takže ty, králíčku, máš teď krásný domeček s modrými stěnami, červenou střechou a oknem. (hraje si) A teď, děti, postavte dům pro zajíčka, chce přijít na návštěvu ke všem.

Děti staví a učitel vysvětluje a pomáhá individuálně (hraní).

Čí je to, čí je to

Nový cihlový dům?

Jsou to děti, které staví dům,

Aby v něm mohli žít zajíčci.

Zajíček přijde navštívit každý dům.

(znovu pláče)

Pedagog: Kdo tam ještě pláče? Podívejme se, děti (děti najdou malé zajíčky).

Pedagog: Leno, zeptej se, proč zajíčci pláčou?

Zajíčci: Je nám zima.

Vychovatel: Stavme jim také domečky, jen z malých cihel (děti staví u stolů).

Učitel uděluje hodnocení jménem zajíčka každému dítěti. „Jaký nádherný dům se Olya ukázal být, stěny jsou rovné. Jurova střecha je pevná, déšť zajíčka nezmokne. To jsou domy, které se ukázaly jako pohodlné, odolné a útulné.“

Vychovatel: Zajíček a zajíčci jsou moc rádi, že jste jim pomohli z nesnází, a tak vás chtějí léčit (léčit je jablky).

Společné herní aktivity mezi učitelem a dětmi.

Obsah programu.

1. Zajištění holistického vnímání obrazu dětmi.

2. Rozvoj zrakového vnímání, prostorového myšlení.

3. Zlepšení dovednosti práce podle daného schématu.

4. Formování schopnosti odpovídat na otázky podle obrázku (rozvoj dialogické řeči).

5. Zvýšená řečová aktivita.

Obrazový materiál.

Obraz O.R. Hoffmana „Stavíme dům“, velké nákladní auto s kostkami, schéma stavby domu z kostek, hračka medvěda.

Metodologické techniky.

1. Zobrazení obrazu „Stavíme dům“ od O.R.

2. Ukázka učitelem za doprovodu písně.

3. Samostatná práce dětí s výkladem.

4. Vystupování.

Přípravné práce.

1. Příchod hračky medvěda.

2. Prohlídka obrazu „Stavíme dům“ od O.R.

3. Tělesná výchova minut.

4. Čtení básně „Building a House“ od O.R.

5. Hra s kostkami na koberci.

6. Hraní mimo budovu.

Použitá literatura

1. Paramonova L. A. „Dětský kreativní design“ - M.: Nakladatelství „Karapuz“, 1993.

2. „Role konstrukce zápletky v mentální výchově dítěte druhého roku života“ // předškolní výchova. – 2005-№9

3. Výchova a vzdělávání dětí primárního předškolního věku: kniha pro učitelky MŠ / T.L. Bogina, T.T. Kazakova, E.A. Timofeeva a další; Editoval G.N. Todina, E.G. Tiyushnaya. – M.: Vzdělávání, 1987.

4. Seznámení s okolím. Naše školka je série demonstračních obrázků s metodickými doporučeními pro výuku vyprávění předškoláků. Autor vzdělávací vizuální pomůcky - kompilátor N.V.Nishcheva, výtvarník O.R. Petrohrad „Dětství – tisk“.

Průběh lekce.

Zpod altánu se objeví medvěd.

Pedagog: Ach, chlapi, podívejte se, kdo tam vlezl pod altán. Čí je to hnědý kabát? Podívejme se. kdo to je?

Děti: Medvěd.

Pedagog: Přesně medvěd. Pojďme ho pozdravit.

Děti: Ahoj medvěde.

Medvěd: Dobrý den.

Vychovatel: Medvěde, proč jsi vlezl pod altán?

Medvěd: Rozhodl jsem se s tebou hrát na schovávanou.

Pedagog: Naši kluci si také rádi hrají a prohlížejí si obrázky.

Medvěd: Také se rád dívám na obrazy.

Vychovatel: Tak si k nám přisedni, medvídku. Kluci, posaďte se také na židle.

Dnes se podíváme na obraz „Stavíme dům“. Koho na něm vidíš?

co dělají?

Staví dům.

Děti ve školce postavily dům z kostek. Jaký dostali dům?

Velký.

Krásný.

Vysoký.

Vícebarevný.

Jakou střechu má dům?

Právo. Dům má modrou střechu. Kolik oken je v domě?

Dvě okna.

Právo. Dům má dvě okna a jedny dveře. Jaký krásný dům! Dům se ukáže tak krásný, protože

Děti jej staví společně. Všichni pracují společně. Podívejme se, jak děti staví dům. Podívejte se na chlapce v modré kombinéze a bílé košili. Bloky přivezl velkým náklaďákem. Chlapec sedí na podlaze. Nejspíš teď bude vykládat kostky.

Co dělá ten kluk v pruhovaných šortkách a barevné košili? kde sedí?

Na podlaze.

Jakou barvu má jeho jeřáb?

Červený.

Kostky, jakou barvu zvyšuje?

Dobrá práce! Na podlaze sedí blonďatý chlapec. Má červeného jeřába. Zvedne modrou kostku. Teď se podívej na dívku. co to dělá?

Stojí za domem.

Co je v jejích rukou?

Má plyšového medvídka.

Kam chce dát medvěda?

Do domu.

Medvěd bude bydlet v domě.

Dobře! Kudrnatá dívka v elegantních šatech a pruhované mašli stojí za domem a chce do domu umístit velké mládě medvěda hnědého. Co dělá ten kluk v pruhovaných kalhotách?

co nese?

Náklaďák.

Co je v náklaďáku?

Právo. Chlapec v červených kalhotách řídí náklaďák. Nákladní auto má černou kabinu a žlutou korbu.

Co vidíte na obrázku vlevo?

Je tam šatna.

Ve skříni jsou hry.

A co děti?

Je tam okno.

Na okně je květina.

Podívejte se, jak je dětská skupina útulná. Světlý, prostorný. Na stěně visí obraz a na okně elegantní závěsy. Dobré pro děti do školky.

Pedagog: Teď si, kluci, trochu odpočiňte a vzpomeňte si na cvičení:

Minuta z tělesné výchovy:

"Jaký krásný dům!"

Jedna, dva, tři, čtyři, pět.

(Děti stojí čelem v kruhu, ruce na opasku, otočte se doleva a doprava).

Pojďme stavět a hrát.

(Rytmicky provádějte dřepy.)

Stavíme velký, vysoký dům.

(Postavte se na špičky a natáhněte ruce nahoru).

Montujeme okna a střešní krytiny.

(Proveďte skákání na místě).

Jaký krásný dům!

(Natahují ruce dopředu s ukazováčkem.)

V něm bude žít malý medvěd.

(Dřepí se).

Pedagog: Teď, kluci, pojďme na žíněnku.

Podívejte se, jaký náklaďák pro nás přijel! Je velký a krásný. jakou má barvu?

Nákladní auto má červenou korbu a modrou kabinu.

A jaká kola?

Kola jsou samozřejmě černá. Pojďme je spočítat.

Jeden, dva, tři, čtyři.

Čtyři kola.

Co nám kamion přivezl?

Jaké kostky?

Velké.

Právo. Kostky jsou velké. Jsou světlé a barevné. jakou mají barvu?

Červené.

Zelený.

Postavíme vysoký dům z kostek.

Podívejte se na diagram. Které kostky byste si měli vzít jako první?

Červené.

Právo. Vezmeme a položíme tři červené kostky na koberec. Které kostky dáme na ty červené?

kolik jich je?

Právo. Položte dvě modré kostky na červené.

Které kostky umístíte na modrou?

Zelený.

kolik jich je?

Také dva.

Dobrá práce! Položte dvě zelené kostky na modré.

Podívejte se na obrázek. Jakou barvu věžičky dáte úplně nahoře?

Žlutá věžička.

Velký! Dokončete svou práci.

co jsme udělali?

Postavili jsme dům.

Jaký dům jsme dostali?

Velký.

Vysoký.

Krásný.

Vychovatel: Zeptejme se medvěda, jestli se mu dům líbil.

Medvěd: Moc se mi líbilo, jak je můj dům útulný a velký. Děkuji vám za dům. Teď v něm budu bydlet.

Pedagog: Aby byl dům silnější, přečteme si báseň „Stavba domu“:

Stavíme dům - Om - Om,

Pět z nás - Om - Om,

Tady je okno, tady je střecha...

Od - od - od, od - od - od.

Červená kostka, modrá kostka

Odvezte nás autem.

Odvezte nás autem.

Kostka je červená, kostka je modrá.

Dům roste - od - od.

Kočka vidí - od - od.

Tady je střecha a tady je potrubí -

Ba-ba-ba, ba-ba-ba.

Pedagog: A teď, kluci. Rozloučíme se s medvědem. Mishka je unavená a chce si odpočinout ve svém novém domě. Rozlučte se s medvědem.

Lekce designu v juniorské skupině 1

Téma: „Kluci, pomozte zajíčkovi postavit dům“

Obsah programu:

  • Naučte děti stavět dům z cihel, umístěte je svisle na krátkou vzdálenost od sebe a pak k nim na jedné straně pevně přiložte cihlu ležící vodorovně na dlouhé úzké straně.
  • Seznamte děti s novou konstrukční částí – hranolem. Prozkoumejte to se svými dětmi: ukažte prstem na rohy. Přejeďte dlaní po okrajích.
  • Připravte děti na identifikaci hlavních částí budovy (dům, stěny, střecha, okno).
  • Rozvíjejte touhu komunikovat. Učte herní akce.

Práce se slovní zásobou.

Aktivace podstatných jmen: zajíček, dům, stěna, střecha, roh, cihla, okno, slunce, stuhy.

Přídavná jména: velký, malý, rovný, hladký, ostrý, útulný, krásný. Trvalý.

Předložky: in, on. Pod.

Materiál: 3 modré kostky (velký a malý stavitel), hranol (červený), plyšová hračka (velký zajíček), malí zajíčci na hraní.

Průběh lekce:

Děti vstoupí do skupiny a je slyšet pláč.

Vychovatel: Poslouchejte, děti, kdo tady pláče? Půjdeme se podívat? (najít zajíčka)

Vychovatelka: Olenka. Zeptejte se: "Proč pláčeš, králíčku?"

Bunny: "Měl jsem problém, zvedl se silný vítr a rozbil můj dům, ve kterém bydlím."

Pedagog: Děti, jak pomoci zajíčkovi?

Děti: Postavte nový dům. (učitelka navrhuje zopakovat, co děti postaví.).

Vychovatel: Neplač, zajíčku, postavíme ti nový dům. Dům postavíme z modrých cihel. Z čeho dům postavíme? (z cihel).

Pedagog: Yuro, dej mi prosím červené cihly. Děkuju.

Pedagog: Kluci, podívejte, dávám cihlu na ten krátký. Úzká strana. Takhle. A další cihla je o něco dále. Toto jsou stěny. Řekni mi, Olyo, co to je? (stěny) (sborové a individuální mluvení).

Učitel vezme hranol a ukáže ho dětem. „Co je to za cihlu? Podívejte, kluci, vypadá to jako střecha. Přejeďte po něm dlaní. Tohle je střecha. Najděte rohy na střeše (gesto prsty). Tak co tu máme? (střecha - sborové odpovědi). Chytré děti! Aby byl zajíček v domě pohodlný, dáme střechu takto.

Pedagog: Položme další cihlu na dlouhou úzkou stranu. Takhle. Toto je okno. Takže ty, králíčku, máš teď krásný domeček s modrými stěnami, červenou střechou a oknem. (hraje se). A teď, děti, postavte domeček pro zajíčka, chce všechny navštívit.

Děti staví a učitel vysvětluje a pomáhá individuálně (hraní).

Čí je to, čí je to

Nový cihlový dům?

Jsou to děti, které staví dům,

Aby v něm mohli žít zajíčci.

Zajíček přijde navštívit každý dům.

(znovu pláče)

Pedagog: Kdo tam ještě pláče? Podívejme se, děti (děti najdou malé zajíčky).

Pedagog: Leno, zeptej se, proč zajíčci pláčou?

Zajíčci: Je nám zima.

Vychovatel: Stavme jim také domečky, jen z malých cihel (děti staví u stolů).

Učitel uděluje hodnocení jménem zajíčka každému dítěti. „Jaký nádherný dům se Olya ukázal být, stěny jsou rovné. Jurova střecha je pevná, déšť zajíčka nezmokne. To jsou domy, které se ukázaly jako pohodlné, odolné a útulné.“

Vychovatel: Zajíček a zajíčci jsou moc rádi, že jste jim pomohli z nesnází, a tak vás chtějí léčit (léčit je jablky).

Společné herní aktivity mezi učitelem a dětmi.


Shrnutí lekce designu v první juniorské skupině.

"Plot pro děti"

* Naučte se postavit jednoduchou stavbu (plot), jak ukazuje dospělý, a umístěte cihly krátkou úzkou stranou, jednu vedle druhé.

*Vyjmenujte detaily stavebního materiálu - cihly.

*Rozvíjet schopnost správně pojmenovávat barvy.

* Rozvíjejte zájem o design a pozornost.

Materiály: leták - kostky dvou barev. Ukázka - domeček, figurky koziček ze stolního divadla.

Přípravné práce:čtení pohádky "Vlk a 7 koziček"

Vzdělávací oblasti: kognitivní rozvoj, výtvarná a estetická, řeč, tělesná výchova.

Průběh lekce.

vychovatel:

Kluci, dnes mi volala koza maminka, že šla zase do lesa a kůzlátka zůstala sama v boudě, moc se bojí, pojďme je navštívit. Cesta je hodně daleko, takže nepůjdeme pěšky, ale pojedeme vlakem.

Hraje se venkovní hra „Vlak“, „na cestu“ zpíváme písničku

Lokomotiva jede, lokomotiva šuká, šuká

Tři trubky a sto koleček poletím jako pták

Tři trubky a sto koleček Chu, chu, chu, Chu, chu, chu.chu

Vzal děti na projížďku v přívěsech

A kočáry vrzají

A kola klepou

A kola klepou

Ano, ano, ano, ano, ano, ano

Zastavujeme se u stolu, na kterém je hračkářské páčidlo.

Tady jsme. Hele, tohle je kozí domek, ale ty kůzlata nejsou vidět, kde jsou?

Odpovědi dětí: schovávaly se, vlka se bály.

vychovatel:

Správně, proto nechodí na procházku na dvůr, jak jim můžeme pomoci? Postavíme plot kolem domu.

Sedni si ke stolu, podívej, před tebou je stavební materiál, to jsou cihly, podívejme se na ně. Podívejte, cihla má širokou stranu a úzkou stranu, dlouhou stranu a krátkou stranu. Podívejte se, jak krásné jsou cihly, všechny mají různé barvy (pojmenujte barvu cihel)

Teď tě naučím, jak postavit plot, podívej.

Aby byl plot vysoký, položíme jednu cihlu úzkou krátkou stranou, druhou cihlu se stejně úzkou stranou položíme vedle sebe, položíme je rovnoměrně, k sobě tak, aby nevznikaly mezery, aby vlk se nemůže dostat do dvora.

Pomozte mi postavit plot. (děti staví společně s učitelem)

Takto jsme dostali plot. Vysoký, vlk to nepřekoná, silný, děti se ho teď nebudou bát následovat. Zavolejme kůzlátka (děti volají, paní učitelka postaví kůzlátka u domu).

Kozy děkují. Vy a já jsme tvrdě pracovali, teď se uvolněte a zahrajte si hru.

Jako naše děti

Nohy se vesele klepou

Top.top, top, top, top, top

Unavené nohy a tleskající ruce

tlesk, tlesk, tlesk, tlesk, tlesk, tlesk

A pak malé kozy tančí vedle sebe (přikrčí se)

Tak, tak, tak, tak

A jak začnou utíkat, aby dohnali zlého vlka (běžícího na místě)

Děti se loučí s mláďaty korálů.