Kariéra

Život takový, jaký je. Projevování důstojnosti v každodenním životě

Život takový, jaký je.  Projevování důstojnosti v každodenním životě

Cíle:

  • utvářet v dětech koncept – nejen kým v životě být, ale také čím být!
  • pokračovat ve formování charakteru, jeho pozitivních rysů: jaký člověk je hodný člověk, člověk s vysokým smyslem pro povinnost.

Formulář: Třídní hodina - debata (5. ročník)

K zamyšlení:

Výhody jsou právě v tom
To, co člověka nejvíce povznáší, je to, co
Dává to svým aktivitám, všem svým
Touhy nejvyšší šlechty...

K. Marx

Silní nejsou nejlepší, ale ti poctiví. Čest a
Vaše vlastní důstojnost je nejsilnější.

F. M. Dostojevskij.

Nesmírná hrdost a namyšlenost
Není to známka sebeúcty
Výhody.

F. M. Dostojevskij.

PRŮBĚH VYUČOVACÍ HODINY

Úvodní slovo učitele:

Přátelé, na světě existuje takový pojem: lidská důstojnost, která ve skutečnosti určuje, jakou má člověk hodnotu, jaký je?

Co to znamená být hodným člověkem? Jak tento pojem vykládá starý Dahlův slovník?

Děti měly domácí úkol: šly na vědecký výlet do knihovny, aby pracovaly s Dahlovým výkladovým slovníkem.

Slovo studentovi:

Hodný, říká starý Dahlův slovník, je hodnotný, zasluhující, správný, náležitý, slušný, v souladu s požadavky pravdy a cti. Jinými slovy „hodný respektu“, „hodný důvěry“, „hodný pozornosti“, „správný – jaký by měl být Muž s velkým M“, „náležitý – vysoký smysl pro povinnost, splňující požadavky své doby“, „slušné v chování“, „v souladu s požadavky pravdy a cti“, za žádných okolností se neodchyluje od pravidel pravdy a cti.

Učitel:

Vidíte, chlapi, jak velký význam má jedno jediné slovo, které si někdy často nepamatujeme. Přitom celý náš život se skládá z hodných i nedůstojných činů, odpovídajících zákonům, kterými naše společnost žije, a to nejen v zákonech přijatých státem a sepsaných v kapitolách naší ústavy, ale i v tzv. nepsaných. zákony mezilidských vztahů.

Koneckonců je nemožné napsat do ústavy, že Němec Filippov by to neměl říkat Seryozha Sadovnikov ve třídě nebo že Dasha Lomovtseva, která náhodou slyšela tajemství někoho jiného, ​​by to neměla říkat každému, koho zná. Není to nikde napsané, ale víme, že je neslušné to dělat. A člověk se sebeúctou to nedovolí, protože respektuje důstojnost druhých.

Přemýšlejte, chlapi, a uvádějte příklady ze života, z příběhů, knih, které jste četli, kde jste se setkali s činem hodným respektu.

Student uvádí příklad ze života irkutského spisovatele Marka Sergeeva, který se mu stal za války:

Během války se ve škole v Irkutsku stejně jako v mnoha jiných objevily děti z rodin evakuovaných do Irkutska. Jeden z nich, Moskvan, se jmenoval Vitya. Byl velmi znalý, řekl spoustu zajímavých věcí, nikdo z chlapů nebyl v té době v mauzoleu V.I. Lenin, neviděl Výstavu úspěchů národního hospodářství, její úžasné pavilony plné doslova zázraků, nikdo nešel po Rudém náměstí, nikdo neposlouchal operu ve Velkém divadle. A Victor tohle všechno věděl a jak! A byl to dobrý vypravěč! Všechny dívky se do něj zamilovaly, všichni chlapci s ním chtěli být přátelé.

A najednou se všechno obrátilo vzhůru nohama: dívky byly zmatené, chlapci nováčkem opovrhovali. Co se děje? Faktem ale je, že on, perfektně ovládající matematiku a ruský jazyk, nikdy nikomu, ani svému nejbližšímu příteli, nedovolil, aby opsal svůj hotový domácí úkol. Říkával: "Vážím si tě, tak mi dovol, abych ti pomohl, přijď ty za mnou, nebo já přijdu za tebou, rozhodneme se spolu." A děti se zasmály: "Páni - "Respektuji tě, respektuji tě", ale nedovolí mi je odepsat."

A dívky k Victorovi zchladly a chlapci se mu vyhýbali a jeho příběhy už nebyly tak zajímavé.

Ale když se nad tím zamyslíte, Victor měl pravdu. Měl nepochybný talent: dokonce i v Moskvě byl prvním studentem ve škole a domácí úkol, který dokončil, bylo možné okamžitě rozlišit, zejména pohledem učitele. Ale chlapi nevěděli, nebo spíš nechápali, že není lakomý, ale stará se o jejich lidskou důstojnost. Samozřejmě je trapné stát u tabule a říkat: "Promiň, Maria Vasilievno, nevyřešil jsem problém." A pak z roviny upřímnosti: jeden řekne pravdu, že zapomněl, nechal se unést hokejem (tehdy se kopalo podomácku vyrobenými hadrovými míčky křivými holemi), druhý si vymyslí výmluvy, splést sto krabic, jen aby to vypadalo jako pravda. Ano, je trapné stát takhle u tabule. Ale je tisíckrát ostudnější, když vás učitel obviní z toho, že využíváte práci někoho jiného. Řekne „odepsal“, ale v podtextu tohoto slova je slyšet „ukradl“. Co je to za krádež? Přece jen stránku ze sešitu nevytrhnete, ale jen zkopírujete?! Ale co dělat, věci se musí nazývat pravými jmény. Zkopírovali jste práci někoho jiného. Představte si, že to není domácí úkol, ale řekněme poezie napsaná vaším přítelem. A pod svým jménem jste je odevzdali do redakce. Pravda dříve nebo později vyjde najevo. A za takový čin nebude člověk poplácán po hlavě, bude postaven před soud. Co když to není poezie, ale kresba vynálezu? Vidíte, jak daleko nás zavedly diskuse o tom, zda je hodné nebo nedůstojné, aby člověk opisoval DOMÁCÍ ÚKOL někoho jiného. Victor to všechno chápal a dokonce se to snažil klukům vysvětlit, ale ne všichni mu rozuměli. Každý z nás si hned nerozvine právě tento pocit lidské důstojnosti, ale ještě nevíme, co to je.

Kluci ukazují dramatizaci francouzské balady „White Shawl“:

Postavy:
Vedoucí
Matka
Syn
Kat

Moderátor: Balada vypráví o mladém revolucionáři, který byl v oddíle rebelů bojujících za svobodu lidu. Byl chycen svými nepřáteli, královskými vojáky, byl odsouzen k smrti, skoro jako chlapec, a ráno na velkém náměstí, kde bylo postaveno lešení, mu měla být useknuta hlava.

V noci k němu do cely přichází matka, která podplácí stráže.

Matka Časně ráno mě přijme král, na kolenou ho budu prosit, aby se nad tebou smiloval, protože jsi jen kluk. Pokud král mou žádost vyslyší a bude ti odpuštěno, ráno mě uvidíš v davu - budu v bílém šátku. Pokud král odmítne, šátek bude černý.

Moderátor: A teď – ráno popravy, dav zuří na lešení, je rozhořčen, že je popravován tak mladý chlapec. A všichni s ním sympatizují. A s úsměvem vyjde na lešení a klidně položí hlavu: chystají se zaznít slova odpuštění, protože jeho matka stojí v davu v bílém šátku.

Kat zvedne sekeru, poprava je dokončena. V davu vzlyká žena v bílém šátku. Bála se, že se její syn stane zbabělým, když uvidí špalek, sekeru a kata oděné v červeném, že její chlapec začne žádat o odpuštění, čímž poníží jeho důstojnost, důstojnost revolucionáře.

A tak zemřel klidně a důstojně.

Učitel: Kolik mladých mužů důstojně, jak se sluší na vojáky a vlastence, prošlo během války ohněm a smrtí a zachránili vlast před hnědými fašistickými zlými duchy, kolik chlapců a dívek, kteří padli do rukou nepřátel, muselo snášet muka hroznější než hrdina „Bílý šál“ - výslechy, mučení. A kolik matek, trpících nesnesitelným zármutkem, si myslelo, že jejich trpělivé děti si zachovají lidskou důstojnost a neprojeví slabost vůči svým nepřátelům.

Student čte báseň S. Mikhalkova

Žili tam tři kamarádi - kamarádi
V malém městě En
Byli tam tři kamarádi – kamarádi
Zajat nacisty.

Začali vyslýchat prvního,
Dlouho ho mučili -
Zemřel mučený soudruh
A nic neřekl.

Začali vyslýchat druhého,
Druhý nemohl snést mučení -
Zemřel bez jediného slova,
Jako skutečný hrdina.

Třetí soudruh to nemohl vydržet,
Třetí jazyk byl uvolněn.
Nemáme se o čem bavit! –
Řekl, než zemřel.

Byli pohřbeni mimo město,
Blízko zničených zdí.
Takhle umírali soudruzi
V malém městě En.

Musíte být hrdinou, abyste byli hodným člověkem?

Ne každý hodný člověk se nutně stane hrdinou. Ale ani jeden hrdina nemůže být člověkem bez vysokého citu: je to důstojnost, která je základem skutečné hrdosti, cti a víry ve spravedlivou věc.

Poslechněme si, co se stalo s Vityou, hrdinou příběhu, evakuovaným z Moskvy?

Jednoho dne, když se večer vrátil ze školy, Vitya viděl, že v šeru tři dost silná „čela“, jak se tehdy říkalo o velkých chlapech, kteří všem dokazují, že mají „pravdu“ pěstmi, mlátí chlapce. Neviděl, kdo to byl, jak se později ukázalo - byli to jeho spolužáci, kteří před pár minutami opustili školu. Když viděl zjevnou nespravedlnost - tři proti jednomu, zakřičel na chlapy, aby přestali s tou podlostí, jen se zasmáli, a pak se Vitya, hubená, zdálo se, že nepříliš přizpůsobená k boji, vrhla do bitvy. Odkud vzal sílu, zjevně z toho, ze svého přirozeného smyslu pro sebeúctu a spravedlnost. Koneckonců, jen ten, kdo má skutečně pocit vlastní hodnoty, je ten, kdo si váží majetku druhých. Nejkurióznější na tomto příběhu je, že Vitya docela nápadně zmlátil chlapce, kterého se všichni báli a se kterým všichni odcházeli z rvačky, a on rád předváděl svou sílu, udeřil někoho do čela nebo zezadu. hlava. A pak, zbitý, s těžkými modřinami, přišel do školy... se svou matkou. Když na tváři svého „dítěte“ viděla známky boje, byla rozhořčená a ignorovala jeho žádost, aby nechodila do školy, přišla za ředitelem a dokonce mu způsobila skandál.

Během hodiny vstoupil do třídy ředitel a matka oběti.

Ředitel mu přikázal, aby vstal, nevím komu, ale v režisérově hlase jsem cítil ironii. Samozřejmě bylo hanebné, že student zbil studenta, ale ředitel zjevně s obětí nesympatizoval. Ostatně proto je ředitelem, aby o studentech věděl všechno na světě.

Takže, řekl ředitel, čí je to práce?

"Moje," vstal Victor.

V roli bojovníka jsme si představovali kohokoli, ale ne Victora. A podle našeho názoru nebyl vhodný pro boj, takže jsme tomu zpočátku ani nevěřili. Ale Victor se ani nevymlouval, ale prostě řekl:

Práci splnil. Ať si řekne sám...

Oběť ale neměla dost odvahy. Zůstal zarputile zticha, zíral na podlahu, pak ze sebe začal něco ždímat. A jeho matka stále opakovala: "Vidíš, vidíš!" A tomu se říká výchova?"

Pak ale vstali dva chlapci účastnící se rvačky a sami vše řekli. A matka oběti se začervenala a začala se omlouvat.

A ukázalo se, že ten, za koho se Victor postavil, se nepostavil, protože se choval nečestně vůči svým soudruhům, a proto se rozhodli „učit mu lekci“.

A stejně," řekl Victor, "tři proti jednomu je podlý."

A všichni s ním souhlasili.

Toto je obtížný a nejednoznačný příběh.

Ale všechny dívky se znovu zamilovaly do Victora a chlapci s ním chtěli být přátelé, přestože je stále nenechal podvádět.

Děti, vzpomeňte si prosím na nádherná slova velkého učitele Vasilije Aleksandroviče Suchomlinského: „Duchovní bohatství je nemyslitelné bez sebeúcty... Bez sebeúcty neexistuje mravní čistota a duchovní bohatství jednotlivce. Sebeúcta, smysl pro čest, hrdost, důstojnost – to je kámen, na kterém se brousí jemnost citů.“

Vissarion Belinsky píše: „Smysl pro lidskost je uražen, když lidé nerespektují lidskou důstojnost druhých, a ještě více je uražen a trpí, když člověk nerespektuje svou vlastní důstojnost.

A nakonec Nikolaj Ostrovskij:

"Pokud je rozpor mezi vyšším a vnitřním světem velmi velký, pak se musíte zamyslet a zeptat se sami sebe: co jste za člověka, když se stydíte i něco přiznat?"

Tři různí lidé, tři různé doby, tři hrdinské - každý svým způsobem, jedinečné a nádherné osudy, tři mistři, kteří nám zanechali své věčné výtvory, tak odlišné od sebe navzájem. A jak rovnocenně mluví o obrovské roli, která hraje v osudu každého člověka i ve vašem osudu, příteli, pocit, který nelze koupit ani vypůjčit, ale pouze v sobě vypěstovat, vrostl do srdce - POCIT VLASTNÍHO DŮSTOJNOST, činí člověka skutečně člověkem.

Nabízím klukům otázky k diskuzi.

1. Co to znamená být hoden? Je nutné být hrdinou?

2. Kde můžete v naší době prokázat důstojnost? Ke komu se máme chovat důstojně?

3. Stojí za to dávat rady?

4. Je hodné odmítnout odepsat nebo požádat o odepsání?

5. Co dalšího by podle vás mělo být zahrnuto pod pojem důstojnost?

6. Jak rozumíte slovům: „V srdci lidské existence, lidské existence, lidský život je laskavost.“

7. Souhlasíte se mnou:

Žít důstojně znamená žít podle přikázání. Myslím, že všude jsou vhodná přikázání Ježíše Krista (je jich 10). Zde jsou některé z nich, které odpovídají našemu dnešnímu tématu:

Miluj svého bližního jako sám sebe.

Cti svého otce a matku.

Nezabiješ.

Nekrást.

Nevydávejte křivé svědectví (tj. říkejte pravdu).

Nebudeš dychtit po svém bližním (t. j. neprosit).

Čest neděli.

Základem lidské existence je tedy laskavost, vlídný vztah k sobě navzájem, proto bych naši třídní hodinu rád zakončil básničkou Gulchekhry Juraeva (čtu ji nazpaměť).

Říkají, že jsem hrdý.
No, odpovím: ano
Pyšný před nízkostí,
Jsem hrdý na vulgárnost,
Já vždy.

Kdyby malicherná pomsta
Chci se dostat do své duše,
Pokud to zváží zlatem -
Chtějí utopit svědomí -
Předtím jsem hrdý
Odpovídám: "Nikdy."

Ale laskavost je s tebou,
Jsem důvěřivě jednoduchý
Pýcha taje jako sníh
Za krásného jarního dne...
Jak hledám, jak čekám
Krása a laskavost!

Takže chci, abyste si v životě nesli tyto nejlepší vlastnosti: laskavost, milosrdenství vůči lidem, a pak o vás řeknou: tento člověk má sebeúctu a respektuje důstojnost druhých.

Bibliografie:

1. V.I. Dal. Slovník.
2. M.A. Amoeva. Hodiny ve třídě 5-7 Phoenix, Rostov na Donu, 2003.
3. M. Serdějev. Promluvme si V-S. knižní nakladatelství, 1987.
4. B. a V. Mattelmäki. Dětská Bible, Ruská biblická společnost, M., 1994.
5. Nezničitelná unie, Poezie národů SSSR, Čl. Literatura, M., 1982.
6. Moudrost výchovy, Pedagogika, M., 1987.

Projevy vlastní důležitosti:
Projevy sebeúcty:
1
Požadavek sebeúcty, Touha po
uznávanou autoritou
Respekt a autorita se získávají přirozeně
cesta přes tvrdou práci a dobré skutky
2

vychloubání
Skutečných úspěchů je mnohem více, než se říká
o nich, skromnost
3

hněv
Reakce na komentáře – zájem, chuť se učit
podrobnosti
4
Rivalita, strategie výhra-prohra,

výhry
Ospravedlňovat se a zároveň odsuzovat a kritizovat
ostatní
Spolupráce, win-win strategie,
touha něčeho dosáhnout a nechat ostatní, aby se vyjádřili
6

dostat se v životě vysoko
Pravda se zdá léčivá kvůli žízni po rozvoji
7
Zdát se, nebýt. Vytváření externích efektů
na úkor podstaty
Být, nezdá se být. Snaha o vše vnější
vidět podstatu
8
Hledání obdivu a podpory navenek, přizpůsobování
na základě společenského uznání
9



nabyté významy. Hledejte objektivní hodnocení
moje maličkost
Snaha o svobodu bez ohrožení svobody druhých
10
Dosahovat cílů, chtít druhým něco dokázat
Dosažení cílů, touha odhalit se a dozvědět se o
že je schopný
11
Touha po vlastnictví a vlastnictví
Touha po lásce a kreativitě.
12
Touha konzumovat
Touha tvořit
5
Náročný na sebe a zároveň se snaží porozumět
motivy pro jednání druhých

č. Projevy pocitu já Projevy pocitu já
důležitost (ASV)
výhody (DSD)
11
Získává se respekt a autorita
přirozeně tvrdou prací a
dobré skutky
Zdobení skutečných úspěchů,
Existuje mnohem více skutečných úspěchů než
vychloubání
mluví o nich, skromnost
Reakce na komentáře - rozhořčení, zášť,
Reakce na komentáře – zájem, touha
hněv
zjistit podrobnosti
Konkurence, strategie výhra-prohra, spolupráce, strategie výhra-výhra,
žízeň cítit nadřazenost skrz
touhu něčeho dosáhnout a nechat to projevit
výhry
ostatní
Ospravedlňovat se, přitom odsuzovat a
Náročný na sebe a přitom se snažit
kritika ostatních
pochopit motivy jednání druhých
Pravda se zdá bolestivá kvůli žízni
Pravda se zdá léčivá kvůli žízni
dostat se v životě vysoko
rozvoj
Zdát se, nebýt. Tvorba vnějších
Být, nezdá se být. Snaha o všechno
účinky na úkor podstaty
navenek vidět podstatu
Hledám obdiv a podporu venku,
Žít podle svých pocitů
přizpůsobení se soc
hodnoty tvořené přesvědčením a
OK
nabyté významy. Hledejte cíl
sebehodnocení
Hledání moci a ovládání druhých
Honba za svobodou bez obětování svobody
ostatní
Dosahovat cílů, chtít něco dokázat
Dosahovat cílů, chtít se odhalit a
ostatní
zjistit, co můžete dělat
Touha po vlastnictví a vlastnictví Touha po lásce a kreativitě.
12
Touha konzumovat
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Požadující sebeúctu. přát si to
uznávanou autoritou
Touha tvořit

№ Výsledky v životě z vývoje
ChSV
Výsledky v životě z vývoje CSD
1
Spousta obav, obav, obav
Základní hluboký klid
2
Nedůvěra k druhým, očekávání triků od nich
Schopnost důvěřovat a jemně vycítit záměry
lidí
3
Nedostatek otevřenosti, skutečné intimity,
milovat
Existuje silná základna, kterou je třeba vybudovat
vztah
4
Příčiny nejistoty
napětí a stresu
V situacích nejistoty zesiluje
intuice
5
Neschopnost rozlišit lži od pravdy,
Zůstat v iluzích
Střízlivé myšlení a jasná vize podstaty věci
6
Žádná silná vnitřní podpora v životě
Nalezení pevného vnitřního základu
7
Omezená použitelnost
jeho přirozený potenciál
Poznání neomezenosti svých možností
  • Snímek 2

    Co je čest

    • Čest je kategorie, která znamená morální hodnocení jednotlivce společností, stejně jako sebeúctu člověka. Čest je jedním ze statků, které člověku náleží od narození, je nezcizitelné a nepřevoditelné. (Velký právní slovník)
    • Čest je komplexní morální, etický a společenský koncept spojený s hodnocením takových vlastností jednotlivce, jako je věrnost, spravedlnost, pravdivost, ušlechtilost a důstojnost. (Wikipedie – bezplatná encyklopedie)
  • Snímek 3

    • Čest je ochota hájit své zájmy a zájmy svého státu, přičemž zanedbává i ohrožení života.
    • Čest je vnitřní stráž, která nedovoluje nejen nízké činy, ale ani nectnostné myšlenky.
    • Čest je jednou z hlavních ctností člověka, která určuje celý jeho život.
    • Čest je nedotknutelnost těla, síla duše a čistota myšlenek.
  • Snímek 4

    Projevy cti v každodenním životě

    • Nepřátelské akce. Vojenská čest je hlavní vlastnost, která by měla být vlastní dobrému válečníkovi, jak vojínovi, tak veliteli.
    • Každodenní situace. Člověk, který se zastává slabých nebo uražených, je čestný muž.
    • Extrémní situace. Člověk, který v extrémní situaci nemyslí na to, jak se zachránit sám, ale jak se zachránit společně se všemi, je čestný muž.
  • Snímek 5

    Jak pěstovat čest

    • Člověk by měl mít čest od narození. Pokud člověk v sobě necítí čest, bude muset vynaložit značné úsilí, aby se stal čestným mužem.
    • Plnění závazků a slibů. Čestným mužem se stává člověk, který se trénuje, aby nesliboval nesplnitelné sliby a vždy dodržel slovo.
    • Psychologická školení. Čím méně strachů a obav má člověk, tím je pravděpodobnější, že se v obtížné situaci projeví jako čestný muž. Psychologický výcvik pomáhá zbavit se mnoha strachů.
    • Zdokonalování. Pokud se člověk dokáže střízlivě zhodnotit, vidět negativní stránky své povahy a stanovit si cíl je překonat, je na cestě stát se čestným mužem.
  • Snímek 6

    Co je to důstojnost důstojnost

    • Důstojnost je morální kategorie, která znamená úctu a sebeúctu k lidské osobě.
    • Důstojnost je nezcizitelná vlastnost člověka jako nejvyšší hodnota, náležící mu bez ohledu na to, jak on sám a lidé kolem něj vnímají a hodnotí jeho osobnost. Důstojnost je jednou z nehmotných výhod, které člověku náleží od narození, je nezcizitelná a nepřenosná. (Velký právní slovník)
  • Snímek 7

    Výhody důstojnosti

    • Důstojnost dává úctu – k sobě samému. Jen ten, kdo respektuje sám sebe, umí respektovat ostatní.
    • Důstojnost dává důvěru ve vlastní duševní sílu a silné vůle.
    • Důstojnost dává svobodu - od kritiky a pomluv obyčejných lidí.
    • Důstojnost poskytuje volbu – čím více si člověk cení, tím více potenciálních příležitostí má k uplatnění svých silných stránek a talentů.
  • Snímek 8

    Projevování důstojnosti v každodenním životě

    • Ochota obětovat vlastní zájmy ve prospěch druhých je projevem lidské důstojnosti.
    • Plnění povinnosti. Plnění povinnosti - k vlasti, rodičům, dětem, vojenská povinnost; povinnost v nejobecnějším smyslu je znakem hodného člověka.
    • Soudní systém. "Nárok na ochranu cti a důstojnosti." Jen ten, kdo si je vědom své důstojnosti, je schopen bránit svou občanskou důstojnost.
    • Soutěže. Při sportu musí člověk často překonávat překážky a překonávat fyzickou nepohodu. Člověk se sebevědomím je schopen obstát ve všech zkouškách, aniž by ztratil tvář.
    • Extrémní situace. Člověk, který zachraňuje lidi při požáru, výbuchu nebo v jiné extrémní situaci, se prokáže jako důstojný člověk.
    • Charita. Hodný člověk si nenechá ujít příležitost tiše, aniž by vystrkoval své vlastní „já“, pomáhat těm, kteří pomoc skutečně potřebují.
  • Snímek 9

    Jak rozvíjet důstojnost

    • Sportovní aktivity. Boj (fyzický i psychický) s těžkým sportovním náčiním nebo s těžkými břemeny buduje v člověku sebeúctu. Sebeúcta je projevem sebeúcty.
    • Získávání znalostí. Se získáváním stále více nových znalostí má člověk stále spolehlivější platformu pro rozvoj sebeúcty.
    • Vztahy v domácnosti. Tím, že člověk nepodporuje nebo nedovoluje hanlivé zacházení se sebou samým ze strany druhých, získává sebeúctu.
    • Kontroverze (spor). Cvičením debaty člověk získává sebevědomí a následně i sebeúctu.
  • Snímek 10

    • Můžete být čestným mužem, aniž byste byli skvělí, ale nemůžete být skvělým mužem, aniž byste byli čestní. (z Encyklopedie aforismů)
    • Člověk by měl být poctivý od přírody, ne podle okolností (Marcus Aurelius)
    • Jednou byla skupina zajatých Sparťanů prodána do otroctví. Jeden kupec se zeptal vězně, kterého se chystal koupit:
      - Budeš, když tě koupím, čestný člověk?
      "Nezáleží jim na tom, jestli si mě koupíte, nebo ne," odpověděl Sparťan ze sbírky "Worldwide Wit".
  • Snímek 11

    Zadání domácího úkolu

    • Vyberte 2-3 přísloví, která hovoří o cti a důstojnosti.
    • Vzpomeňte si a mluvte o činech hrdinů knih, pohádek a filmů, které znáte, v souladu s koncepty cti a důstojnosti.
  • Zobrazit všechny snímky

    “Další profese” - 29.03.2011. Fakulta doplňkových profesí. Řízení organizace. Tvorba webových stránek. Všeobecné odborné kurzy. Žurnalistika. Instruktor dětské a mládežnické turistiky. Počítačové kurzy. Kultura ugrohorských národů. Organizace volného času dětí a mládeže. Základy 3D studia max. Pořádání státních svátků a firemních akcí.

    "Osoba a profese" - Specializace. 1. Mikroklima domácnosti. PVC profesí typu „člověk-technika“. Charakteristika práce: obsah, povaha, proces a pracovní podmínky. Pojem profesionalita. PVC profesí typu „person-to-person“. I. Psychologie osobnosti. Doktor. Montáž a seřízení zařízení. Neobvyklé podmínky. Průzkumný.

    “Profese a volby” – CHCI být profesionálem v této oblasti? Nezbytné. Vnější sociální faktory. Volitelný předmět „ZÁKLADY VOLBY PROFESE“. "Obraz povolání nebo profesionála." Je vámi zvolené povolání ve městě opravdu POTŘEBNÉ? Úspěch. Sebevědomí. Úroveň aspirace. "Sebevědomí v profesi." Budu moci později získat práci?

    „Students’ Hobbies“ - 6. Studium literatury, pozorování spolužáků, dotazování spolužáků a rodičů, analýza výsledků. Matematik a spisovatel. Metody: Cheboksary - 2010. Hypotéza: 1. 10. Vášeň je velký zájem o někoho, něco. Vyplnila: studentka 3. třídy „B“ Sophia Britvina.

    „Chyby při výběru povolání“ – Téma výzkumu: Výběr povolání pro firmu. Quote: Identifikace akademického předmětu s povoláním. Vášeň pouze pro vnější nebo soukromou stránku profese. Jaké důvody vedou k chybám při výběru povolání? Quintus Horace Flaccus. Závěr: Okamžitě se zaměřte na vysoce nebo vysoce kvalifikované profese.

    "Volba povolání" - ? "Chci". Co byste měli zvážit při výběru povolání? Tajemství výběru povolání. Při výběru povolání je nutné vzít v úvahu následující faktory: Osobní touhy; zájmy; sklony. "Umět". Faktor CAN: Problematická otázka: Faktor MUSÍ: Faktor, který CHCI: "Musím."

    V tématu je celkem 16 prezentací

    Připomeňme si, že člověk je mimozemská nesmrtelná esence, která, když se zhmotnila na Zemi, ztratila svou božství v důsledku intoxikace mysli zlými viry, přičemž jediným lékem je vědomé působení proti každému z nich svědomitým dodržováním pravidel. etiky a morálky.


    LEKCE 4 (sebevědomí)

    Nikdy a za žádných okolností si nedovolte zapomenout na sebeúctu a sebeúctu.
    Ale i v těch nejtěžších životních podmínkách pamatujte na svůj nadpozemský původ a vždy jednejte v souladu s tímto vysokým postavením : Buďte hezky a čistě oblečeni, mluvte uctivě a klidně, nikomu nezpůsobujte sebemenší újmu, neponižujte ostatní, neponižujte se a nedovolte, aby vás někdo ponižoval.
    A nikdy se nedopouštějte skutků, které by mohly způsobit, že vás ostatní nebudou respektovat, ponižovat nebo pohrdavě zacházet, a tím si pěstovat svou sebeúctu den za dnem, hodinu za hodinou, okamžik za okamžikem... Pro sebeúctu, stejně jako jakoukoli jinou vlastnost charakteru nepadá jako dar z nebe, ale je výsledkem osobního úsilí každého.

    MOUDROST STARÉHO VÝCHODU...
    Oni mě bičují a já zase dělám svoje:
    "Zachovej si čest!" Co když to není kde získat?
    "Miluj krásné!" - Kouzla jsem.
    Ale dá se to objednat?
    Ferdowsi

    ZACHOVÁNÍ SVÉ VLASTNÍ DŮSTOJNOSTI

    Při přístupu k tomuto tématu chceme především vysvětlit rozdíl mezi pýchou, která je přímým produktem sobectví, a úctou k vlastní důstojnosti.
    Když někým pohrdáte a nepovažujete ho za sobě rovného, ​​protože je hloupý, chudý nebo nemá tu či onu vlastnost, kterou si cení společnost nebo vy osobně, je to pýcha.
    Pokud po plivnutí do obličeje (přirozeného nebo obrazného - na tom nezáleží) urážku odpustíte a předstíráte, že se vůbec nic nestalo, znamená to, že vaše sebevědomí je nulové.
    Evangelium totiž říká: „Odpouštějte, aby vám bylo odpuštěno. Odpuštění však není nic jiného než neochota pomstít se.
    Ani pomsta, ani reakce na urážku urážkou by ve vašem životě neměly mít místo.
    Nikdy byste ale také neměli od nikoho tolerovat hanlivý přístup k sobě v jakékoli podobě nebo projevu, komunikovat s těmi, kteří si dovolují urazit, včetně údajně ze žertu, nadávat vám nebo vám nadávat.
    (omluvou pro to nemůže být stav hněvu, klamu, jakékoli emoční nestability nebo intoxikace).

    Lidé rychle bojují. Nikdy nedovolte, aby na vás bylo namířeno zneužívání . Máte-li pocit, že by mohlo dojít k hádce, zabraňte jí ze všech sil: změňte téma rozhovoru, vše proměňte v žert, podnikněte jakékoli kroky k „uhašení ohně“, ale nikdy nedovolte, aby bylo vysloveno jakékoli hrubé slovo nebo jakékoli jednání, které vás uráží nebo ponižuje vaši důstojnost.

    Nikdy nedovolte, aby na vás někdo křičel nebo jednoduše zvyšoval hlas . Po prvních vysokých tónech zastavte konverzaci, udělejte poznámku a požádejte, abyste mluvili klidně; pokud to nepomůže, rozlučte se, odejděte při osobním rozhovoru a při telefonování zavěste. Ale je lepší nevyvolávat výbuch emocí, být zdrženlivý ve své řeči a snažit se více naslouchat a nemluvit, protože, připomeňme vám: na stromě ticha roste jeho ovoce - mír ».

    Pokud někdo ve vaší přítomnosti používá vulgární výrazy a nereaguje na vaše požadavky, aby nepronášel nadávky, okamžitě přestaňte komunikovat.

    Nikdy neponižujte svou důstojnost opakovanými žádostmi. Po podání žádosti ji maximálně jednou připomeňte a maximálně jednou se informujte na její splnění. Pokud se nesplní, neříkejte to znovu.

    S osobou, která vás urazila nebo vám jakýmkoli způsobem projevila neúctu, okamžitě přestaňte komunikovat (nakonec nebo před omluvou, podle okolností). Opakujeme, stav hněvu nebo intoxikace pachatele nemůže sloužit jako omluva.

    Nikdy nežádejte o návštěvu ani blízkých lidí.

    Když přijedete služebně, nikdy nepřijímejte pamlsky, pokud jste je nepřinesli sami.

    Nikdy nenabízejte své služby více než jednou. Pokud zaznamenáte pohrdání svými činy (dary, pamlsky, pomoc), nikdy je ve vztahu k této osobě již nedělejte.

    Nikdy, pokud to není vaše hlavní práce, si nedovolte chovat se jako sluha a nechovejte se k ostatním konzumně .
    Jakékoli nejlepší úmysly, touha přinášet radost nebo prostě dělat něco příjemného, ​​když se projeví jednou, zpravidla vyvolávají vděčnost, ale když se projevují neustále, stávají se navyklými a obyčejnými, kvůli nedokonalosti lidské mysli, jsou vnímány jako vstřícnost. . A vstřícnost nevyvolává vzájemné pocity, ale na podvědomé úrovni u těch, pro které (nebo místo koho) jsou úkony vykonávány, dává vzniknout aroganci, přehlížení, tedy neúctě v nejširším slova smyslu a dříve, resp. pozdější formy vůči člověku, včetně laskavého, sympatického, starostlivého, hanlivého postoje, se všemi problémy, které to pro něj obnáší.
    Aby se vám to nestalo, za žádných okolností a v žádné situaci. nezapomínejte na sebeúctu , zejména:
    - vztahy s blízkými lidmi, doma i mimo domov, jsou postaveny pouze na vzájemné pomoci a vzájemné Podpěra, podpora;
    - poskytovat drobné služby cizím osobám parita začátky;
    - u zpoplatněných služeb je povinný platit(peníze, jídlo, stejná služba).
    A také nezapomeňte říct „děkuji“ všem a za všechno.
    Vždy si pamatujte, co víte: Respektují pouze ty, kteří respektují sami sebe. A zatímco vyžadujete respekt k sobě, nezapomeňte se každou hodinu a každou minutu chovat k ostatním s respektem. Neboť všechny lidské hodnoty (od rodinné pohody po kariérní úspěch) jsou založeny výhradně na respektu, sebeúctě a vzájemném respektu .

    P.S. Dodejme k tomu, co bylo řečeno respekt je odvozenina znalostí o rovnosti všech bytostí ve Vesmíru - věčná kvalita Nesmrtelné esence, kterou Člověk ve skutečnosti je. V materiální rovině se projevuje ve formě charakterových rysů „sebeúcta“ a „respekt“ a je jedním z indikátorů zotavení jedince ze zla a měřítkem projevu je míra tohoto zotavení.

    Začátek tématu.
    Lekce 10 (osobní svoboda, sebeúcta. Prevence deprese):
    Nikdy a za žádných okolností nebuďte otrokem svých citů.