SCENARIUSZ WAKACYJNYCH „ŻEGNAJ, ABC”
Rozwój: Pakhneva Tatyana Viktorovna - nauczyciel Szkoła Podstawowa.
Cel: uogólnić wiedzę uczniów na temat głosek i liter języka rosyjskiego, podziału wyrazów na sylaby, akcentu; rozwinąć umiejętność porównywania, grupowania; zaszczepić umiejętności komunikacji kulturowej.
Sprzęt: notatki na tablicy „Żegnaj, ABC!”, elementy liter zapisanych na kartach, litery narysowane przez uczniów; podręcznik „ABC”, „Mowa ojczysta”, garnitur Dunno, dwójki, Reguły lektora, prezenty przygotowane rękami starszych towarzyszy.
Dobra szkoła dzisiaj
Hala się pali.
Jesteśmy na naszych wesołych wakacjach
Zapraszamy wszystkich znajomych.
Jeśli wszystko jest z tobą w porządku,
Biurka szkolne, książki i zeszyty,
Przyjaźń z książką na zawsze
Zapraszamy tutaj!
Staliśmy się trochę starsi
Staliśmy się trochę mądrzejsi.
A teraz czytamy
Chodźmy z książką.
Zbliża się godzina rozstania,
I nie da się tego uniknąć.
ABC, uwierz mi, więcej niż raz
Zapamiętajmy!
Do widzenia dzisiaj
rozmawiamy z tobą.
I ABC my
„Dziękuję” mówimy.
Nauczyciel: Zaprosiliśmy Was drodzy goście na nasze święto "Pożegnanie z ABC". Wszystkie dzieci nauczyły się czytać, przeczytały swoją pierwszą szkolną książkę - ABC. Gratuluję wam, dzieci, tego pierwszego szkolnego zwycięstwa.
Wykonywana jest piosenka „First Grader”.
Student: W dawnych czasach litery „A” i „B” nazywano „az” i „buki”, zgodnie z nazwą liter księga nazywała się „ABC”.
Nauczyciel: Co robimy z literami?
Student: Oznaczamy dźwięki w liście za pomocą liter, czytamy, piszemy.
Nauczyciel: Co robimy z dźwiękami?
Student: Słyszymy, mówimy.
Nauczyciel: Podziel litery języka rosyjskiego na trzy grupy.
Student: Litery reprezentujące dźwięki samogłosek.
Litery reprezentujące spółgłoski.
Litery, które nie reprezentują dźwięków.
Gra - 1
Teraz sprawdźmy, czy znasz samogłoski i spółgłoski. Jeśli słowo zaczyna się od samogłoski, podnieś ręce do góry, jeśli na początku słowa usłyszysz spółgłoskę, a następnie przykucnij.
Żelazo, okno, most, stół, szkoła, lekcja, książka, koń, toffi, pomarańcza, ołówek, chrząszcz.
Gra - 2
Kiedy ćwiczyliśmy, chrząszcz listowy zjadł litery. Przywróćmy je
(ja, M, B, ja, K, Yu)
Codziennie rano
Musimy uważać
Wpatrujemy się w tablicę
A nauczyciel nas uczy.
Świerk, topór, łopata, ręce,
W każdym słowie słyszymy dźwięki.
Te dźwięki są różne:
Samogłoski spółgłoskowe.
Samogłoski rozciągają się w dźwięcznej piosence,
Mogą płakać i krzyczeć
Mogą kołysać dziecko w łóżeczku,
Ale nie chcą gwizdać i narzekać.
A spółgłoski… zgadzają się
Szept, szept, skrzyp,
Nawet prychnięcie i syk,
Ale oni nie chcą śpiewać.
S-S-S- słychać gwizd węża.
Sz-sz-sz-szeleści opadły liść.
Trzmiele w lesie brzęczą.
Ryk silników R-R-R.
Samogłoski przyjaźnią się ze spółgłoską,
Ułóż sylabę.
Ma i Sha i razem Masza
Przyszli na naszą lekcję.
Słowo „Pokój” i słowo „matka”
sam napiszę
Będę ci czytać bajki
I policzę do stu.
Przed Carlsonem i Malwiną,
Aibolit i Pinokio
Zostaliśmy zaproszeni do gry...
Poprzez bajkę i grę
Uczą dzieci.
Gramy i śpiewamy
Świetnie się bawimy!
Czastuszki
Jesteśmy siedmiolatkami
Zaśpiewamy ci ditties.
Jesteśmy w naszej ulubionej szkole
Świetnie się bawimy.
Och, tupnij nogą,
Topnie w prawo,
Przyszedłem do szkoły się uczyć
Mimo że jest mały.
Jesteśmy siedmiolatkami
Uwielbiamy biegać i bawić się.
I obiecujemy uczyć się na "4" i "5".
Matki nam czytały
O królikach io myszach.
A teraz czytamy
O miłości io księżycu.
Uwielbiamy rozwiązywać problemy
Kto jest szybszy, a kto wyprzedza.
Jakie są zadania
Sam profesor nie zrozumie.
Pokonamy wszystkie nauki,
Wszystko nam się ułoży
Bo nasze matki
U nas też się uczą.
Śpiewaliśmy ci ditties
To dobrze czy źle
A teraz prosimy Was
Abyśmy byli oklaskami.
A ile ciekawych i niezwykłych rzeczy nauczyliśmy się na lekcjach czytania, kiedy litery, łącząc się ze sobą, otwierały przed nami świat słów.
„Co mówią litery?”
W alfabecie w Nastya,
Tuż przy paradzie, -
samogłoski spółgłoski -
Były różne listy
Ale nie razem w linii,
I jeden po drugim.
Próbowali mówić
A oni nucili i szeptali.
Ale o czym - zrozum, spróbuj.
Litera M ryczy jak krowa,
Litera A mówi „A”?
Czego chcesz, literę A?
Ale w odpowiedzi do mnie list a
Pyta też: „A”?
Oto kolejna przykrość!
Czego dosłownie potrzebują?
Ale kiedy w zeszycie
Spotkaliśmy się u Nastii
Litera A i litera M
Wszystko stało się jasne dla wszystkich.
Litery obok
Dokładnie, prosto
Powstańcie, honor za honorem,
I powiedzieli razem:
To właśnie oznacza – razem!
A teraz nasza Nastya
Rozmowa przechodzi do zeszytu:
W każdym słowie -
Tu i tam -
Listy są przyjazne.
Czy możliwe jest tworzenie słów bez samogłosek? (dzieci odpowiadają)
Następny konkurs nazywa się „Zgadnij słowa”.
Jesteśmy zwykłymi słowami
Wszyscy znają nas wszystkich
Mamy literę A
Trzy lub dwa razy.
Czasami tylko jeden
Tylko nie na początku.
Ale dzisiaj - no, no!
Wszyscy uciekli.
(BRBN, STRT, STKN, RSSD, MRK, PRT, SHR, KRNDSh)
Opowiemy Ci tajemniczą, niezwykłą i pouczającą historię o literze „I”
Prowadzący: Każdy zna literę „I”
Ostatni w alfabecie.
Czy ktoś wie
dlaczego i dlaczego? Nieznany?
Wszystko: Nieznany.
prowadzący Y: Ciekawe?
Wszystko: Ciekawy.
Prowadzący: Cóż, posłuchaj opowieści.
Żył z nami w alfabecie
Listy. Żył - nie smucił się,
Ponieważ wszyscy byli przyjaźni.
Gdzie nikt nie walczy
Tam jest spór.
Tylko raz całość stała się
Z powodu strasznego skandalu:
Litera „I” nie pojawiła się w wierszu.
Litera „I” zbuntowała się.
Litera „ja”: Ja, główny, kapitał!
Chcę wszędzie
byłem do przodu!
Nie chcę stać w kolejce!
Chcę być widziany!
Prowadzący: Mówią jej:
Wszystko: Wejdź na swoje miejsce!
Prowadzący: Odpowiedzi:
Litera „ja”: Nie pójdzie!
Nie jestem tylko listem do Ciebie:
jestem zaimkiem.
W porównaniu ze mną jesteś nieporozumieniem!
Prowadzący: Tutaj pojawił się cały alfabet
W wielkim podnieceniu.
Fu Fu Fu.
Prowadzący: Westchnienie „F”
Rumieniec z urazy.
Prowadzący: Powiedział ze złością „S”.
„B” krzyczy:
Wyobraziłem sobie!
Każdy mógł to zrobić!
Może ja jestem sugestią.
Prowadzący: Zrzędliwe „P”
Spróbuj porozmawiać z tak wyjątkową osobą.
Wymaga specjalnego podejścia.
Prowadzący: Nagle znak Soft wymamrotał.
I zły znak Solid
W milczeniu pokazał pięść.
Ciche listy! Wstyd za znaki!
Prowadzący: Krzyknęły samogłoski.
Brakowało tylko walki.
A także spółgłoski!
Muszę to rozgryźć wcześniej
A potem walcz!
Jesteśmy ludem piśmiennym.
Litera „ja” sama się zrozumie.
Czy to jest do pomyślenia
Wszędzie „ja” trzymam się przodu?
W końcu nikt w takim liście
Nie zrozumie ani być, ani ja!
Prowadzący:„Ja” tupałem nogami.
Litera „ja”: Nie chcę się z tobą zadawać.
Zrobię wszystko sam.
Dosyć mojego umysłu!
Prowadzący: Litery tutaj spojrzały na siebie.
Wszyscy dosłownie się uśmiechali
A przyjazny chór odpowiedział:
Wszystko: Cienki! idę się kłócić!
Jeśli możesz sam
Napisz chociaż linijkę!
Prawda jest twoja!
Litera „ja”: Tak, że nie mogę?
Nie jestem kimś, ale „ja”!
Prowadzący: Litera „I” przeszła do rzeczy.
Przez godzinę sapała i jęczała
I spociła się - udało jej się napisać
Tylko tak…
Jak zostanie wypełniona litera „X”.
Hahaha.
Prowadzący:„Och” potoczyło się ze śmiechu.
„A” złapał się za głowę,
"B" złapała się za brzuch...
Najpierw dołączono literę „I”.
A potem jak ryczeć.
Litera „ja”: To moja wina chłopaki!
Przyznaję się do winy.
Zgadzam się wstać chłopaki
Nawet za literą „U”.
Wszystko: Dobrze.
Prowadzący: Zdecydował cały alfabet.
Wszystko: Jeśli chce, pozwól mu.
Rzecz w tym, że nie jest we właściwym miejscu,
Chodzi o to, że wszyscy jesteśmy w tym razem!
Że wszystko od „A” do „Z”
Żyli jak jedna rodzina.
Prowadzący: Litera „I” zawsze była
Zapamiętaj miejsce litery „I”.
Wykonywana jest piosenka „Jeśli poszedłeś w drogę z przyjacielem”.
Dzisiaj, przyjaciele, zebraliśmy się tutaj,
Powiedzieć dobre słowo
Do tego, który był przyjacielem
Kto co godzinę
Cichy, ale nauczył nas pracy.
Dziękuję Alfabecie za wszystko,
Co dla nas zrobiłeś!
Za dobre słowo, za wiersz,
Do twojej pierwszej historii.
Podziel wyrazy na sylaby.
Przeszliśmy z Wami od „A” do „Z”,
I zawsze będziesz z nami!
Nie musisz iść do mamy.
Nie trzeba potrząsać babcią:
„Czytaj, proszę, czytaj!”
Nie musisz błagać siostry.
„Cóż, przeczytaj inną stronę!”
Nie musisz dzwonić, nie musisz czekać
Gra - 3
Konkurs dla dzieci i dorosłych na najdłuższe słowo. Z proponowanych Ci listów proponuję ułożyć słowa:
KOLUMAN (cebula, wisiorek hrabia, mak, klub,błazen )
Gra - 4
Wśród słów znajdź te przedmioty, które są potrzebne w szkole:
Długopis OVRUCHKAK
Torba MRANECNS
zeszyt
Piórnik RUCKPENAL
Gumka OLASTIKM
album PALBOMG
Gra -5
Z kolei każdej klasie czytane jest zdanie, które należy uzupełnić nazwą zwierzęcia. Na przykład głodny jak… wilk, dziwaczny jak… już.
- uparty jak.. osioł
- przebiegły jak... lis
- napompowany jak... indyk
-mokry jak... kurczak
- tchórzliwy jak... zając
- jest jak... ryba
- gadatliwy jak... czterdzieści
- zdrowy jak... byk
- brudny jak... świnia
- kolczasty jak... jeż
A kto wie, ile liter jest w alfabecie rosyjskim?
"ABVGDEZH"
33 siostry-
Piękności piszą
Na żywo na tej samej stronie
I wszędzie są sławni.
Już są w drodze do nas.
Chwalebne siostry.
Wszyscy faceci są pytani
Zdejmij przyjaciół.
ABCDEZH - przetoczył się na jeża.
ZIKLMNO - razem wyszli przez okno.
PRSTUFFH - osiodłał koguta.
TsCHSHSHCHEYUYA - wszyscy są teraz moimi przyjaciółmi.
I pięć sióstr spóźniło się,
Bawili się w chowanego.
A teraz wszystkie litery są w porządku alfabetycznym.
Poznaj je, dzieciaki.
Tutaj stoją obok siebie.
Bardzo źle jest żyć na świecie
Dla tych, którzy ich nie znają.
Otrzymałem list od dziadka Bukvoeda (to dziadek celowo myli litery w słowach), ale nic z niego nie zrozumiałem. Może mi państwo pomogą?
Posłuchaj, co tu jest napisane.
Był lekarz na ruchach skąpy,
Chwycił szczypce i wyrwał dąb. (ząb)
Łowca krzyknął: O!
Gonią mnie drzwi! (Zwierząt)
Kocioł mnie zabolał
Jestem na niego bardzo zły. (koza)
Wciąga mysz do norek
Ogromna zjeżdżalnia chlebowa (skorupa)
Nie nauczyłem się lekcji
I grał w piłkę nożną.
Dlatego w zeszycie
Był cel. (liczyć)
Na wilku - kwaśna śmietana,
Twaróg, mleko.
I chętnie bym zjadła
Tak, to nie jest łatwe do zdobycia (Na półce)
Lekarz przypomniał wujkowi Vicie:
„Nie zapomnij o jednym:
Koniecznie zaakceptuj
10 czapli przed snem” (krople)
Pod brzozami, gdzie cień,
Stary dzień minął. (kikut)
Nie pisaliśmy listów.
Cały dzień szukali chmury. (uchwyt)
Gra 6. Czy znasz przysłowia? Czytam przysłowie i musisz wprowadzić kilka poprawek, aby upewnić się, że brzmi dobrze.
Dwa buty - pojemnik.
Nie znając brodu, nie wkładaj głowy w modę.
Pierwszy klin klinowy.
Nie możesz rozpieszczać Sashy olejem.
Sami mamy uszy.
Nie szukają bobrów od bobrów.
Zdrowe futro w zdrowym ciele.
Jajka nie uczą kun.
Skończyły się litery A - Z
Będziemy świętować z przyjaciółmi.
Święto ABC, Święto ABC!
Bawcie się, przyjaciele, razem z nami!
Dunno (torba sznurkowa, żuje ciasto, siada, śpiewa) „Leżę w słońcu”
nie chcę się uczyć
Polecę na księżyc.
Nie potrzebuję wiedzy
To nic innego jak cierpienie!
Nienawidzę nauki
Mój Boże, co za nuda!
Wilk chce wyć
Nie chcę wysuszyć mózgu.
(litery uciekają)
dwójki
1. Och, witaj, przyjacielu!
2. Jak bardzo za tobą tęskniliśmy
1. Szukaliśmy Cię cały dzień.
2. Gdy tylko usłyszeli twoją piękną piosenkę, przybiegli tutaj.
(Dunno chowa worek ze sznurkiem za plecami, śpiewa dalej, dwójki śpiewają razem)
Nie lubię pisać w zeszytach
I po co, powiedz mi, w imię czego
Jeśli chcesz chodzić.
Dlaczego zgadywać?
Wszyscy mówią do mnie Nie wiem
Bo ci przyjaciele
nic nie wiem!
Dwójka 1: Nie wiem, jesteś naszym maleństwem.
Dwójka 2: Nie wiem, jesteś naszym ulubieńcem!
Dwójka 1: Dokąd jedziesz z takim ładunkiem?
nie wiem: Na Księżyc!
Dwójka 1: Oh! A czym będziesz latać?
Nie wiem: Na rakiecie, oczywiście.
Dwójka 2: Czy ty też masz rakietę?
nie wiem: Oczywiście!
Dwójka 1: A umiesz nim latać?
nie wiem: Co warto wiedzieć? Usiadłem i poszedłem.
Dźwięki muzyki. Pojawi się alfabet.
ABC: Oto jestem, moi przyjaciele
Cieszę się, bardzo się cieszę.
Cieszę się razem z wami
nie wiem: Witaj ABC! A co to jest w Twoich rękach?
ABC: To jest magiczna książka. Może nauczyć nie tylko czytać, ale z jej pomocą można otworzyć drzwi do Kraju Wiedzy i odwiedzić każdy zakątek naszej Ojczyzny.
nie wiem: Czy można polecieć na księżyc?
ABC: Móc. A z kim rozmawiałeś?
nie wiem: Z moimi dziewczynami, dwójkami.
ABC: Na przykład, znowu tu są, nie możesz ich zostawić w naszej szkole. Musimy ich natychmiast znaleźć, zanim narobią kłopotów. Raczej podążaj za nimi. (ucieka).
nie wiem: To świetnie, zapomniała swojej magicznej księgi. Teraz zdecydowanie lecę na księżyc.
Dwójki: Jak się od nich uwolniliśmy? Przeszedł wokół palca.
(śpiewać na melodię „Hymn Znayki i jego przyjaciół”)
Jesteśmy dwójkami, jesteśmy „nieudacznikami”,
I to jest nasza esencja.
Kohl dotarłeś do nas w niewodze,
Zapomnij o wiedzy!
Posiadamy cudowne zaklęcia,
Lenistwo nam pomaga.
I idziemy, chodzimy parami
Szkoła przez cały dzień!
A jeśli się nie nauczyłeś
O co się pyta
Bardzo nam pomogłeś
I jesteśmy tutaj.
Niech grożą nam karą
Wszyscy wokół się boją
Ale wszyscy chodzimy parami
Dla nas rezygnujący jest naszym najlepszym przyjacielem.
nie wiem: Więc idźcie w parach, ale dla mnie czas na księżyc.
Licho: A my, Dunno, nie opuszczaj nas, nadal będziemy ci przydać.
nie wiem: Więc lećmy razem (odejdź)
ABC: To dziwne, jak dwójki zdołały się wymknąć?
Dwójka 1:(z okrzykiem) Och, ratuj, o pomóż! Och, Dunno prawie to zepsuł.
Dwójka 2: Ignorant analfabeta, nawet nie udało się wystartować.
Dwójka 1: Ratuj się, kto może, jak najszybciej uciekniemy z tej szkoły. (uciec)
nie wiem:(wyciąga książkę) Wybacz mi, proszę, to wcale nie jest magiczne. Nie mogłem nawet wystrzelić rakiety.
ABC: Aby polecieć na księżyc, trzeba się dużo nauczyć, opanować różne nauki, a przede wszystkim nauczyć się czytać.
Prowadzący: Dajmy chłopakom ABC Dunno, żeby nauczył się dobrze czytać.
nie wiem: Dziękuję!
ABC: Nadszedł czas, przyjaciele, pożegnać się.
Gratuluję wszystkim z głębi serca.
Niech zarówno starsi, jak i dzieci mieszkają razem w tej szkole!
Abyś czytał więcej książek,
Aby pięknie pisać w zeszytach,
Uczyć się do rundy „piątki”.
Dzisiaj przyniosłem ci nowego gościa. To jest „mowa ojczysta”.
„Mowa ojczysta” Od dawna chciałem cię poznać. Mam nadzieję, że teraz zostaniemy dobrymi przyjaciółmi. Opowiem Ci wiele ciekawych rzeczy o naszej ojczyźnie, naszych wspaniałych ludziach, o chłopakach, o naszym życiu.
Wiem, że wszyscy jesteście schludni, a mimo to chcę, abyście spełnili moją prośbę.
Jestem twoim dobrym przyjacielem i towarzyszem.
Bądź, uczniu, uważaj na mnie.
Mój czysty wygląd jest przyjemny
Chroń mnie przed plamami.
Nie zginaj mojego wiązania
Powiedz do widzenia Scenariusz
dzwonić. Piosenki na ostatni dzwonek. Scenariusz wakacje "Ostatnie połączenie„na 11… nie gnieciemy mundurka szkolnego, my alfabet otworzyli swoją, otworzyli czystą… tradycyjną szkołę, ale zawsze nietypową wakacje: Absolwenci Powiedz do widzenia z dzieciństwem. Dlatego my...
Olga Rudniewa
Scenariusz wakacji „Żegnaj, ABC!”
Scenariusz wakacji „Żegnaj, ABC!”
Nauczyciel.
Uwaga! Uwaga!
Witajcie drodzy widzowie,
Dzieci, nauczyciele i rodzice!
Rozpoczyna się urlop
Wszyscy są tu zaproszeni.
Dziś jest nasz uroczysty dzień,
Wiem, że on już nigdy się nie powtórzy.
Chociaż wciąż jest wiele do nauczenia się,
Ale najważniejsze – pierwsza klasa!
Student.
Dobra szkoła dzisiaj
Chętnie tam pojedziemy.
Jesteśmy na naszych wesołych wakacjach
Zapraszamy wszystkich znajomych!
(Dzieci śpiewają piosenkę „The Day of the Primer” (muzyka V. Shainsky, słowa 3. Yampolsky).)
Nauczyciel.
Wszyscy pierwszoklasiści są tutaj
I zebrali się wszyscy ludzie.
Wakacje czas zacząć
Czym jest ta książka?
Dzieci: ABC!
Alfabet zaprasza na nasze wakacje.
ABC: 1. Zebraliśmy się nie na próżno,
Ciężko pracowaliśmy!
Dziś Dzień ABC!
A ABC wszystkich książek to początek.
Podziel wyrazy na sylaby
Ujawnił tajemnice wielu ksiąg,
Każdy z nas jest do tego przyzwyczajony!
3. Pierwszy raz zagłębiłeś się w ABC,
Czytanie sylabami.
Potem czytasz setki książek
Do świadomych lat.
I zrozumiesz: bez ABC
Całe życie byłoby daremne.
Pojawia się Kikimora.
Kikimora: o o o o! Pomyśl ABC! Oto ja, analfabeta Kikimora, mieszkam na bagnach od dwóch tysięcy lat, nie znam ani jednej litery - i we wszystkim czuję się świetnie!
ABC: Czy to naprawdę świetne? To dlatego, że mieszkasz na bagnach. A na bagnach życie jest proste, niekulturalne - plusk-plok, chav-chav, plusk-plok, chav-chav. I wszystko jasne! A kulturalni ludzie nie mogą obejść się bez alfabetu, książek i liter.
kikimora: Oh! Cóż, o czym ty mówisz. nie mogę! Cóż, powiedz mi, dlaczego, dlaczego muszę znać ten list! Bez powodu i nie radzę!
Czy potrzebujecie licencji?
Dzieci:TAK!
Kikimora: Powiedz mi, po co mi jakieś listy? Czy powinienem pisać notatki do Vodyanoya? Nawet jeśli kupię na bagnie i zachrypnę, tracę głos, wciąż mogę pokazać wszystko, czego potrzebuję, gestami! Mniam mniam - chcę jeść. Bulbul - napój. Hrr-hrr - śpij.
Prowadzący:Oczywiście możesz to pokazać, jeśli ty i twój adresat jesteście w pobliżu. A jak wyślesz pilną wiadomość do swojego przyjaciela Leszy w sąsiednim lesie?
Kikimora:I narysuję obrazek.
Prowadzący: I co to znaczy?
Kikimora: Nie zrozumiałeś? Również literat? To znaczy: Przyjdź do mnie na szynkę z kurczaka. Ale nie będzie galaretki z zarozumialców. Ale chodźmy w dół wzgórza.
Prowadzący:Wydaje mi się, że list Kikimory sprawi, że Leshy złamie sobie głowę. Często zdarzało się to w starożytności, kiedy ludzie nie znali jeszcze pisma. Dlatego ich wiadomości do siebie często przypominały zagadki.
Tak więc perski król Dariusz chciał podbić dumne stepowe plemiona Scytów. Skifsk ty posłaniec przyniósł mu żabę, mysz, ptaka i pięć strzał. Postawił ich przed królem, wychłostał konia i odjechał. Dariusz pomyślał...
Kikimora: Wiem, co to znaczy: mysz mieszka w ziemi, żaba chowa się w wodzie, ptak leci wysoko w niebo. Prawdopodobnie Scytowie postanowili się poddać i swoim przesłaniem mówią: „Dajemy wam wszystkie nasze ziemie i wody oraz niebiańskie przestrzenie – i razem ze strzałami dajemy naszą odwagę”.
Prowadzący: Tak zdecydował król Dariusz. Ale mądrzy przywódcy wojskowi, którzy znali naturę Scytów, zinterpretowali znaczenie przesłania w następujący sposób: „Jeśli wy, Persowie, nie odlatujecie jak ptaki w niebo, nie zakopujcie się jak myszy w ziemi, nie galopujcie jak żaby w bagna, wtedy padniecie pod ciosami naszych strzał” .
kikimora: Chociaż mieszkam na bagnach, coś wiem! Czego ludzie nie wymyślili, aby wysyłać wiadomości.
(wyciąga linę z węzła) mi)
Plemię Inków wynalazło pismo węzłowe.
Prowadzący: Ludzie pisali także na glinie. A starożytni Egipcjanie przekazywali informacje za pomocą hieroglifów - każda ikona obrazu oznaczała osobne słowo.
Kikimora: Co powiedziałem! Nadal się ze mnie śmiałeś!
Prowadzący: Wyobraź sobie, ilu hieroglifów musiałeś się nauczyć. Tak, a podczas odszyfrowywania może wystąpić zamieszanie.
Spójrz, Kikimorushka, jak Leszy czyta twój list.
Fonogram: „Jak cię obraziłem, Kikimorze? Czym zasłużyłeś na swój list?
„Och, Goblin, twoje udka z kurczaka, jesteś całkowicie bez głowy! Jeśli przyjdziesz mnie odwiedzić, zabiorę cię ze wzgórza”. Nie pokazuj się przede mną po takim liście! Jest Twoje dawny przyjaciel Lesza cz!”
kikimora: Och, jestem nieszczęśliwa! Ach, jestem analfabetą! Chciałem napisać jedno, ale wyszło inaczej! Och, biada mi, biada! Jak mam żyć!
Prowadzący:Nie denerwuj się! Często tak się działo, dopóki ludzie nie wymyślili alfabetu. A dwaj bracia Cyryl i Metody opracowali nowe ABC dla Słowian. Została nazwana cyrylicą - w imieniu jednego z braci. Oczywiście zmieniało się to z biegiem czasu, ale sedno pozostało takie samo. A znane, rodzime litery naszego alfabetu to litery cyrylicy.
kikimora:Przedstaw mnie im! Poznaj wkrótce! Chcę też znać alfabet.
Prowadzący: Pomóżmy chłopakom?
Dzieci: Tak!
Alfabet od A do Z,
Przyjazna rodzina listów,
Jest nas trzydzieści trzy siostry...
Rozmawiasz z nami
I otwórz cały świat
"A" jest tu głównym dowódcą.
Azji i Afryki
To jest litera A.
Wielka Ameryka
Również litera A.
Ananas, arbuz, pigwa -
Smak na literę A.
Jakimi jesteś słowami
Znasz literę A?
kikimora:Wiem - "Agurets".
Cóż Pomyśl o tym! I sprawdzę. Czy wiesz?
gra w piłka
Imię chłopca
Imię dziewczyny
Zawód
Transport
Warzywo
Prowadzący: Dobrze zrobiony!
To była dobra gra!
Każdy z nas wie, że czytanie jest
Zarówno zabawa, jak i nauka
Zabawa, przygoda...
A już na pewno nie ból.
Kikimora:Och, wybacz mi, że jestem analfabetą! Chcę zadać pytanie. Jestem po prostu nieśmiały!
Prowadzący: Pytaj, nie wstydź się! Kto nie wstydzi się pytać, z każdym pytaniem staje się mądrzejszy.
Kikimora:Czy trudno jest nauczyć się liter? Czy to nie boli?
Dzieci:NIE!
kikimora:Czy lubisz czytać?
Dzieci:
1.Śmiech i łzy, radość i smutek
Musimy doświadczyć
Ale nie żałujemy naszych wysiłków
Nie musisz iść do mamy
Nie trzeba potrząsać babcią:
Czytaj, proszę, czytaj!
3. Nie musisz błagać siostry:
Cóż, przeczytaj inną stronę!
Nie musisz dzwonić
Nie ma potrzeby czekać
Kikimora: Cóż, przekonany! I sprawdźmy, czy naprawdę się nauczyli, czy tylko udają.
Prowadzący:Nie wątpię w to. Ale możesz też trochę pograć.
1. Gra „Wymień buk zabiegać"
Jak zamienić ptaka w doktora ra?
Czarna wieża idzie przez pole
Lekarz przychodzi do domu pacjenta.
Jak zamienić kwiat w zwierzaka?
W ogrodzie przed domem kwitną róże
Czy kozy do nich dochodzą?
Jak zamienić małe zwierzę w ogromne morskie zwierzę Oh?
Kot śpi cicho na krześle,
Wieloryb żyje w oceanie.
Jak zamienić wiosenny miesiąc w pachnący napój?
Nastał piękny ciepły maj,
Piliśmy herbatę na werandzie.
Jak sprawić, by kwiat miał rozbłysk ani?
Nad rzeką kwitł czerwony mak
Raki zrobiły się czerwone od gotowania.
Jak zamienić rybę w człowieka żył już?
Wąsaty sum mieszkał w rzece,
Sum miał domek na dole.
Jak zamienić owada w ogromną roślinę tj?
Stary chrząszcz był zaskoczony:
Cebula doprowadziła wszystkich do płaczu?
Jak zamienić zupę rybną w radosny płacz?
Ucho gotowe. Jest czas
A dzieci krzyczą: „Hurra!”
kikimora: Dobrze zrobiony! Naprawdę piśmienny! Co za mądrzy faceci znają wszystkie litery! NA Następny rok Na pewno pójdę do szkoły!
Kikimora:Och dziękuje! Jesteś taki miły, mądry, dobry i przyjacielski. Żebym ci dał?
Dam ci piosenkę, a ty mi pomożesz!
Piosenka „Uśmiech”
Kikimora: A teraz pobiegnę do lasu, żeby nauczyć Vodyanoya czytać i pisać!
Do widzenia!
Nauczyciel: Dziś my i nasze dzieci mamy niezwykły dzień: żegnają się z ABC,
z książką, która otworzyła drogę do niezwykłego kraju – kraju wiedzy.
1 konto: W jesienny dzień, w cudowny dzień
Nieśmiało weszliśmy do klasy
ABC, prezent dla każdego
Znaleźli je na swoich stołach.
2 konto: Szliśmy wzdłuż obrazów
Szedł po schodach
Och, jak wiele się nauczyliśmy
Ach, jak daleko zaszliśmy.
3 konto: Pamiętamy wszystko jak za pierwszym razem
Weszliśmy do pierwszej klasy.
Po raz pierwszy wzięłam teczki
I usiedli razem przy biurkach.
4 konta: To już siedem miesięcy
Nie jesteśmy już dziećmi.
Wszyscy chętnie się do ciebie przyznają
Wcale nie jesteśmy przedszkole.
5 uczniów: Spójrz na nas ok
Wszystkie podręczniki, zeszyty.
Nauczyliśmy się pisać
6 konto: Codziennie rano
Musimy uważać
Wpatrujemy się w tablicę
A nauczyciel nas uczy.
Nauczyciel: Zbliżają się wakacje, ale główny bohater nie. jacy faceci?
Wszystko: ABC!
Nauczyciel: Nazwijmy ją chłopakami.
Wszystko: ABC! ABC!
ABC: Cześć chłopaki!
Nie da się mnie nie znać.
Będziesz mnie dobrze uczyć -
A potem możesz
Bez żadnej pracy.
ABC: Ale nie przyszedłem do was sam, przyszli ze mną moi pomocnicy.
1 konto: A te książki są o wszystkim:
O rzekach i morzach
I że niebo nie ma końca
I okrągła ziemia.
2 konto: O astronautach
Że latały ponad wszystko wiele razy,
O deszczu, błyskawicy i grzmocie,
O świetle, cieple i gazie.
3 konto: Mechanicy i tkacze
Kierowcy ciągników i lekarze
4 konta: Drwale i górnicy
astronauci i aktorzy
Kucharze i kowale
Nurkowie i śpiewacy...
5 uczniów: Wszystko raz po raz pierwszy
Przyszedł do pierwszej klasy.
Wszyscy siedzieli przy swoich biurkach
Wszyscy spojrzeli na alfabet.
Nauczyciel: Chłopaki, w nasze wakacje wszyscy jesteście literami, zatańczmy taniec liter.
Wejdź w krąg.
(Taniec małych kaczek.)
Piosenka „Hymn of Dunno” brzmi z kreskówki
(Dunno wchodzi do sali, rozgląda się ze zdziwieniem.)
nie wiem: Och, co tu się dzieje? Jest dużo ludzi, a ABC jest tutaj.
Cześć!
(Zapytaj ABC, wskazując na chłopaków.)
ABC: A to moi pomocnicy - listy.
nie wiem: Po co ci tyle listów? I dlaczego niektóre są czerwone, a inne niebieskie?
ABC: Są to samogłoski i spółgłoski.
nie wiem: Ale jest ich dużo. Ile tu tego jest?
Dzieci: 33
nie wiem: Wow! Biedne dzieci! Jak możesz nauczyć się ich wszystkich? Zostawmy w spokoju
samogłoski lub tylko spółgłoski.
Nauczyciel: O niewiadomo! Nie możesz mówić o tym, czego nie wiesz. Tylko raz
kłóciły się samogłoski i spółgłoski. Chcieli rozmawiać - i nic!
Spółgłoski mogły tylko kaszleć i kichać, a samogłoski mogły śpiewać i dzwonić do przyjaciela
przyjaciela do pomocy. Potem listy zawarły pokój i od tamtej pory nigdy
rozdzielony.
nie wiem: Wow! Nigdy bym nie pomyślała, że każda litera jest tak ważna.
ABC: Ty, Dunno, musisz poważnie traktować naukę.
(Daje Dunno książkę „ABC”)
ABC: Ci faceci już mnie nie potrzebują.
Nauczyciel: Poczekaj, ABC, zostań na naszej imprezie i zobacz, jak się spisują
nasze dzieci.
Brzmi piosenka Buratino.
(Pojawia się Malwina.)
Malwina: Dzień dobry Ilu chłopców! Ciekawe kto się nimi zajmuje
wychowanie? To bardzo trudna sprawa. ostatnio musiałem
zająć się wychowaniem jednego chłopca. Był zupełnie niewykształcony
dziecko. Oprócz…
(Pinokio wychodzi)
Pinokio: Oh - oh, kto tutaj mnie pamięta? Jest tu tak wielu chłopców i dziewcząt.
Dziś sprzedałem swoją Azbukę i za te pieniądze kupiłem bilet do teatru. Ja nie
Chcę uczyć się w szkole, ale wolę chodzić do teatru. Oto mój bilet!
(Pokazuje duży kolorowy bilet, wychodzi i zaraz wraca smutny.)
Pinokio: o o o o! Co to jest? Nie mogłem otworzyć drzwi teatru! Ona
oczarowany.
Nauczyciel: Co się stało? Pokaż mi bilet, Pinokio. Tu jest coś napisane
co trzeba zrobić, żeby dostać się do teatru.
Pinokio: Jak mogę być? nie mogę czytać!
Nauczyciel: Wykonaj zadanie: zaśpiewaj piosenkę o szkole.
Pinokio: Jaki jestem pechowy. Nie chodzę do szkoły i nie znam piosenek.
Piosenka „Czego uczą w szkole”
Malwina: Widzę, że poprawiłeś się, Pinokio. Twoje ABC jest na wsi
Mądrzy ludzie. Pomogę Ci znaleźć tam drogę.
(Malwina i Pinokio wychodzą.)
1 konto: Znamy litery, znamy sylaby.
2 konto: I stopniowo, po trochu
Nie musisz iść do mamy.
4 konta: Nie trzeba potrząsać babcią
Czytaj, proszę, czytaj!
5 uczniów: Nie musisz błagać siostry.
Cóż, przeczytaj inną stronę.
6 konto: Nie musisz dzwonić, nie musisz czekać
Nauczyciel: Chłopaki, czy wiecie jak rozwiązywać zagadki?
Komórka, władca...
Liczby, słowa...
Jak się staram
Ona pokaże.
(Zeszyt)
Za ogromnym domem
I piórnik, a w nim książki,
Oba zeszyty i album.
Ten dom idzie do szkoły.
drewniany kaftan,
Mieszka w nim Kolorowy Iwan.
Uwielbia album, zeszyt,
I uwielbiam je rysować.
(Ołówek)
Uwielbia nurkować w wodzie.
Lubi ubierać się kolorowo
A potem w moim albumie - lope! -
I namalował kwiat.
(Kutas)
Dwa połączone ze sobą noże.
Nie stoją w miejscu:
Cięcie i cięcie
Robią z nami.
(Nożyce)
Piosenka „ABC”
Nauczyciel: Jak idziecie rano do szkoły? Może tak?
Scena „niedbały uczeń”
(Na krzesłach śpi student. Pościel i książki są porozrzucane. Nauczyciel wraz z uczniami ogląda porozrzucane rzeczy: buty taty, teczkę siostry Naty.)
Budzik dzwoni.
Student: I nie wstydzisz się tak dużo spać?
W końcu pora wstawać.
Bo dzisiaj jest pierwszy raz
Musisz przyjść na zajęcia.
Chłopak(przeciąga się, patrzy na zegarek, przeciera oczy i znów patrzy)
Oh! Oh! Oh! Co za skandal!
Spóźniłem się pierwszy raz! (działanie)
Późno! Już się ładuje!
Gdzie jest podkład? Gdzie jest notatnik?
Wszystko zniknęło, jak falami,
Popłynął w żagle!
(Szuka książek w pokoju. Raduje się widok butów i teczki siostry)
Wezmę buty taty
I wezmę teczkę od Naty,
Uciekłem, do widzenia!
Tutaj, aby się umyć na pożegnanie,
Dobra, będzie padać
Umyje się, zrozumie
Jakie mam nieszczęście...
Żegnajcie przyjaciele!
Student: By nie być wśród nas
Tak jak teraz widzisz
Niezbędne na noc ostrożnie
Złóż wszystko razem, posprzątaj.
Powstań ze słońcem
Nie spóźnij się na zajęcia!
(Gra „Zbierz teczkę” Zdjęcie biegnącego chłopca z teczką w dłoniach.)
pierwszy uczeń: Podkład biorę po raz ostatni,
Niosę elementarz do przestronnej klasy,
A do drogiego elementarza mówię:
2 konto:"Dziękuję! Jesteś moją pierwszą książką
Na świecie jest wiele książek
Mogę przeczytać wszystkie książki”.
3 konto:Żegnamy się z ABC,
I machajmy rękami.
I dziękuję dziesięć razy
Powiedzmy jednogłośnie.
ABC: Chłopaki, bardzo mi się podobało i nie chcę was zostawiać, ale żegnam się
ciebie, bo już urosłeś i nauczyłeś się czytać. ugotowałem
prezenty dla ciebie.
(Daje prezenty uczniom i wychodzi.
Wszyscy wstali i pomachali za nią.)
Rozbrzmiewa piosenka „Czego uczy się w szkole” Sala jest odświętnie udekorowana balonami, plakatami z bajkowymi postaciami.
Spędziłeś prawie rok w szkole,
Wiele zrobiłeś i wiele się nauczyłeś.
Nauczyłeś się już pisać i liczyć
I przeczytali swoje pierwsze książki.
I stałeś się w tym wiernym pomocnikiem
Pierwsza główna książka.
I pokazała pierwsze litery
Dla dziewczynek i chłopców.
Litery następnie ułożyły się w słowa
Od słów do zdań i fraz
Ogromny i kolorowy świat wtedy
Otwarte, chłopaki, natychmiast.
Przeczytałeś wiele dobrych książek
Niech miną lata i wiele, wiele dni
Ty ABC dobry przyjaciel stał się,
Poświęcamy jej to święto!
Dzieci wychodzą przy wesołej muzyce i śpiewają ditties.
1. Zebraliśmy ojców i mamy,
Ale nie dla zabawy.
Dziś raportujemy
O swoich sukcesach.
2. Jesteśmy teraz w nowych strojach
I wszyscy wyglądają na szczęśliwych
W końcu dziś wyprzedzamy harmonogram
Nauczył się alfabetu!
3. Budź mnie w nocy
W samym środku.
Powiem ci alfabet
Bez jednego zaczepu!
4. Kochamy samogłoski,
I więcej każdego dnia
Nie tylko je czytamy.
Śpiewamy te litery.
5. Tysiąc słów na minutę dzisiaj,
Piszę jak maszyna
Jestem każdą z twoich książek
Za jednym zamachem „połknąć”
6. Pożegnamy się z ABC
I machajmy rękami
I dziękuję dziesięć razy
Powiedzmy jednogłośnie!
Biegnie litera Y.
List I, a jak się tu znalazłeś?
W końcu jesteś ostatni w alfabecie!
Wszyscy wiedzą - litera I
Ostatni w porządku alfabetycznym
A czy ktoś wie
dlaczego i dlaczego?
Dzieci: Nie!
Gospodarz: Ciekawe!?
Prowadzący: Cóż, posłuchaj historii!
Narrator:
Mieszkał z nami w ABC
Listy. Żyłem nie smucąc się,
Bo wszyscy byli przyjaciółmi
Gdzie nikt się nie kłóci -
Tam sprawa jest dyskutowana,
Dopiero gdy całość się podniesie
Z powodu strasznego skandalu
List nie stanąłem w kolejce
List, w którym się zbuntowałem
- Ja - powiedział list I -
Dom, kapitał!
Chcę wszędzie
byłem do przodu!
Nie chcę stać w kolejce
Chcę być widziany!
Fu-ty, no-ty!- parsknął Ef,
Rumieniec z urazy.
Litera C: Wstyd! - powiedział ze złością Es,
Litera V: V krzyczy: „Wyobrażony!”
Pe narzekał: „Spróbuj,
Porozmawiaj z kimś tak wyjątkowym!
Narrator: Tupałem nogami...
Nie chcę się z tobą zadawać!
Zrobię wszystko sam
Dosyć mojego umysłu!
Narrator:
Litery spojrzały na siebie
Wszyscy dosłownie się uśmiechali
A przyjazny chór odpowiedział:
Dobra, przejdźmy do kłótni.
Jeśli możesz sam
Napisz przynajmniej jedną linijkę
Prawda jest twoja!
Tak, że nie mogę
Nie jestem nikim, ale - ja!
Litera I krąży wokół plakatu, drapie się po głowie, coś pisze, przekreśla.
Narrator:
List, w którym zabrałem się do pracy:
Przez godzinę sapała,
I jęknął i pociągnął nosem -
Mogła tylko pisać
„Ja-ja-ja-ja”.
Jak zostanie wypełniona litera Ha:
- Ha ha ha ha ha ha!
Oj popłakałam się ze śmiechu!
Litera A: I złapał mnie za głowę!
Litera B: Ba - złapał się za brzuch...
Narrator:
List, który najpierw przymocowałem,
A potem jak ryczy:
To moja wina chłopaki!
Przyznaję się do winy!
Zgadzam się wstać chłopaki
Nawet za literą Y.
Cóż - zdecydował cały alfabet, -
Jeśli chce, pozwól mu.
To nie wszystko razem,
Chodzi o to, że wszyscy jesteśmy w tym razem!
Narrator:
List, w którym zawsze byłem
Wszyscy i wszyscy są słodcy,
Ale radzimy, przyjaciele,
Zapamiętaj miejsce litery I!
Przerażona litera I wbiega w muzykę, przypominającą plusk fal.
Wiem, wiem, wszystko słyszałem
Jestem kotwicą na jachcie na rzece Limpopo.
Czekaj, nie martw się, więc nie spiesz się
Opowiadasz nam wszystko po kolei.
Na pirackim jachcie pływałem po morzu,
Wszystko słyszałem, wszystko rozumiałem.
Był straszny i zły Barmaley,
Chce odebrać dzieciom ABC,
Postanowił ukraść listy od chłopaków,
I utopić się w strasznej rzece Limpopo.
Barmaley, piraci wpadają na piracką muzykę.
Barmaley:
Kto tutaj pamiętał Barmaleya?
Jestem okropnym Barmaleyem.
Nikogo nie żałuję
Nawet małe dzieci.
Stałeś się boleśnie mądry,
Nikt się nas nie boi
Abyś nie czytał książek -
Rzućmy wszystkie litery w Limpopo.
Jak to? Czy to możliwe
Zabrać nas wszystkich i utopić?
Przecież bez nas na świecie po prostu
Nie da się żyć!
Barmaley:
Nonsens!
Wyobrażam sobie, nie czytam, nie piszę
I bez twoich paskudnych listów
będę żył dobrze
Basta! Przestań gadać!
Moim rozkazem jest utopić wszystkich!
Piraci owijają listy liną i zabierają je za kulisy.
O nie! To nie ma być!
Trzeba ratować litery!
Zupełnie jak na rozległym morzu
Czy powinniśmy je znaleźć?
Och, nie dam rady sama! ( kręci głową)
Listonosz Pechkin wbiega z telegramem, czytając go po drodze.
Telegram! Telegram!
pilnie! pilnie! Pomoc!
Uratuj mnie od śmierci!
Pomóżcie nam chłopaki
Jesteśmy na Wyspie Piratów.
Pływanie do nas jest bardzo trudne
Wzdłuż rzeki Limpopo
Czeka cię wiele prób
Jest wiele zadań dla ciebie
Abyś mógł nas znaleźć
Wysyłamy Ci plan podróży. ( pokazuje mapę)
Jeśli nie możesz tego zrobić w godzinę,
Barmaley nas utopi.
Cóż, przyjaciele, pomóżmy literom?
No to śmiało
Przed nami Cieśnina Tajemnic
Czekamy na Was zgodnie z planem.
Zabawa z publicznością: połącz ręce z sąsiadami, podnieś splecione ręce, wykonuj ruchy falujące, powtarzając słowa:
Martwi się morze
Morze martwi się dwa,
Morze jest wzburzone trzy
Zabierz nas do Cieśniny Tajemnic.
Znak zapytania wychodzi:
Jestem w Cieśninie Tajemnic
Cieszę się, że was widzę, cieszę się, że was wszystkich widzę:
Zadam ci sto tysięcy pytań
Kto? Gdzie? I po co?
Tak, zagadki
Ja, moi przyjaciele, jestem wielkim artystą
Poznajecie mnie bracia?
Znak zapytania I.
Co jest nie tak? Jaki problem?
Zawsze jestem gotów pomóc.
Barmaley ukradł wszystkie listy
Potrzebują naszej pomocy.
Znak zapytania tworzy zagadki, dzieci wybierają literę, od której zaczyna się odpowiedź i układają ją na stojaku.
1. Wiwat na wiosnę, chłodzi latem,
Odżywia jesienią, grzeje zimą. (Deszcz)
2. Pstrokaty krakers łapie żaby. (Kaczka)
3. Po drugiej stronie rzeki wisiał malowany bujak. (Tęcza)
4. Jajko w kubku spadło z drzewa, ale się nie rozbiło. (Żołądź)
5. Nie ptak, ale ze skrzydłami. (Motyl)
6. Sam szkarłat, cukier,
Zielony kaftan, aksamit. (Arbuz)
Znak zapytania:
Mam słowo „przyjaźń”
Z nią droga nie jest problemem,
Z nią każdy test
Zawsze będzie na ramieniu.
Cóż, dziękuję za pomoc
Będziemy pływać dalej
Dalsza wyspa Bukvozhki
Niezwykłe znajdziemy.
Gra w hali:
Martwi się morze
Morze martwi się dwa,
Morze jest wzburzone trzy
Zawieź nas do Bukwojki.
Jaka wyspa jest niezwykła?
Kto zjada te listy?
Zabandażowany list pojawia się przy smutnej melodii.
To potężna skrzynka na listy -
Zje ich wszystkich za jednym posiedzeniem.
Gryzł wszystkie słowa,
Nic nie zostawiłem
A teraz siedzi na piecu
Nie dotykasz tego.
Może znajdzie się jakiś śmiałek
Czy możemy naprawić nasze listy?
Inaczej jest to bardzo trudne
Popłyniesz po morzu
Trzeba pisać listy
Aby przeczytać zdanie.
POWODZENIA TY REB.TA!
życzę Ci powodzenia
I miłej podróży
I moi przyjaciele, wiem
Możesz zaoszczędzić!
Gra w hali:
Martwi się morze
Morze martwi się dwa,
Morze jest wzburzone trzy
Zabierz nas na wyspę baśni.
Gospodarz: Oto jesteśmy na Wyspie Wróżek, spójrz na skrzynię i zadanie w niej. Musimy poprawić nazwy bajek, a do tego otrzymamy magiczną różdżkę.
Prowadzący wymienia błędne nazwy bajek, a dzieci chórem wymawiają na głos poprawione nazwy.
1. Śnieżna księżniczka.
2. Żółta czapka.
3. Śpiąca babcia.
4. Garbus.
5. Brzydki kurczak.
6. Odporny żelazny żołnierz.
Prowadzący: Wszystkie zagadki zostały odgadnięte, skarb został znaleziony - to magiczna różdżka.
Student wychodzi i czyta wiersz.
„Bajka to kłamstwo i wskazówka w nim,
Dobra lekcja kolegom.
Częściej czytasz bajki
I weź lekcje.
Jeśli za pomocą magicznej różdżki
Dotknij złych piratów
Dobro zwycięży, jak w bajce,
Cóż, wrócisz do domu!
Płyniemy na Wyspę Piratów
Zostało tak niewiele.
Listy czekają na nas niecierpliwie,
Ruszajmy w drogę.
Gra w hali:
Morze faluje raz, dwa, trzy,
Przed nami wyspa Piratów!
Barmaley, otoczony przez piratów, wychodzi na piracką muzykę. Prowadzą powiązane listy.
Barmaley:
Cóż, moi przyjaciele, piraci,
Nadszedł czas, żebyśmy zabrali się do pracy.
Nie zapomnij, że chcieliśmy
Utop te listy! ( Chodzi wokół listów i grozi im)
Barmaley:
Jestem okropnym Barmaleyem!
Nienawidzę dzieci
Przyjazny i aktywny
Miły, paskudny.
Dlaczego tu popłynąłeś?
O czym tu zapomniałeś? ( zwraca wzrok na dzieci)
Zostaw nasze listy
Przestań ich torturować.
Gdybyś znał litery
Czytaj różne książki.
Barmaley:
Nie potrzebujemy twoich książek.
Wszystkie dziewczyny i chłopcy
Wkrótce litery zostaną zapomniane -
I wszyscy będą piratami!
My bez magiczna różdżka,
Najwyraźniej tutaj to nie wystarczy.
Chodź, Barmaley, teraz
Stajesz się dobry! ( Macha różdżką nad głową Barmaleya, rozbrzmiewa tajemnicza melodia)
Barmaley (uśmiechając się):
Jestem dobry, będę miły
będę czytać książki
I chłopcy i dziewczęta
nie będę obrażać.
Barmaley stał się miły, głaszcząc wszystkich po głowie, uśmiechając się do wszystkich. Rozwiązuje uwięzione listy.
Cóż, zwyciężyliśmy zło,
Zapisane wszystkie litery, a teraz
W rozległym oceanie wiedzy
Drzwi są dla Ciebie zawsze otwarte!
Przy aplauzie piraci pod wodzą Barmaleya wręczają dzieciom dyplomy za naukę wszystkich liter ABC.