Особисте життя

Конспект заняття "вчимося відгадувати загадки". Конспект безпосередній спільної діяльності педагога з дітьми середньої групи з розвитку речіТема: «Складання загадок про тварин Заняття складання загадок старша група

конспект заняття

У СВІТІ ЗАГАДОК

завдання:

1. Розвиток логічного мислення, кмітливості, позитивних емоцій.

2. Диференційований підхід до виховання хлопчиків і дівчаток з урахуванням їх інтересів.

У конкурсі беруть участь дві команди: хлопчики і дівчатка. Вони придумують собі назви, оформляють їх у вигляді загадок, вибирають капітанів.

Під вальс входить команда дівчаток, під марш - команда хлопчиків.

Ведучий (вихователь). Увага! Увага! Сьогодні ми проводимо конкурс загадок.Он починається з представлення команд.

1-й конкурс «Дізнайся назва команд»

1. Команда дівчаток (кажуть хором)

З неба падають зимою

І кружляють над землею

Легкі пушинки.

Білі ... (сніжинки).

Відповіді дають хлопчики.

2. Команда хлопчиків (кажуть хором)

Глянь на молодців -

Веселі і бойки,

Тягнуть з усіх боків

Матеріал для будівництва.

Без роботи, хоч убий,

Жити не може ... (мураха)

Відповіді дають дівчинки.

2-й конкурс «З чого ж зроблені наші хлопчики?

З чого ж зроблені наші дівчата? »

Дівчатка загадують загадки хлопчикам (про ягодах, цукерках, квітах)

Що за диво - синій будинок,

Вікна світлі колом,

Носить взуття з гуми,

І харчується бензином

(Автобус).

Сміливо в небі пропливає,

Обганяючи птахів політ.

Людина ним керує,

Що ж це таке?

(Літак)

Маленькі будиночки по вулиці біжать,

Хлопчиків і дівчаток будиночки везуть (Поїзд)

Два колеса поспіль,

Їх ногами вертять,

А поверх сторчма -

Сам господар гачком

(Велосипед)

Хлопчики загадують загадки дівчаткам (про машини, зброю, літаках).

Колоситься в полі жито,

Там в житі, квітка знайдеш,

Яскраво-синій і пухнастий,

Тільки шкода, що не запашний (Волошка).

Стоять в лугах сестрички -

Золотий вічко, білі вії (Ромашка).

Намиста червоні висять

З кустовна нас дивляться,

Дуже люблять намиста ці,

Діти, птиці і ведмеді

(Малина).

Голова на ніжці,

Вголові горошки.

Сонце пече верхівку,

Зробити хоче брязкальце (Мак).

3-й конкурс «Дізнайся мене»

Команди показують пантоміму. Команда - суперник повинна назвати і загадку і відгадку. Завдання готують вдома.

дівчатка

Маленького зросту я,

Носом шлях собі шукаю,

За собою хвіст тягну.

(Голка з ниткою.)

Зростанням різні подружки,

Але схожі один на одного.

Адже вони сидять один в одному,

А всього одна подружка.

(Матрьошка.)

хлопчики

Товстий тонкого поб'є -

Тонкий що - ні будь приб'є. (Молоток і цвяхи.)

Братики в гості спорядилися,

Один за одного вчепилися.

І помчали в путь далекий,

Лише залишили димок.

(Поїзд.)

4-й конкурс «Намалюй відгадку»

Детямдают папір і фломастери. Ведучий зачитує загадки, потрібно намалювати відгадки.ПЕРЕМАГАЄ КОМАНДА, ЯКА ЗРОБИТЬ ЦЕ ШВИДШЕ І КРАЩЕ.

Варто в саду кудряшка -

Біла сорочка,

Сердечко золоте.

Що це таке?

(Ромашка.)

Три очі - три накази,

Червоний найнебезпечніший.

(Світлофор.)

Червона дівиця сидить у в'язниці,

А коса на вулиці.

(Морква.)

5-й конкурс «Яке ім'я зайве»

Для хлопчиків - Іра, Оля, Наташа, Сережа, Катя.

Для дівчаток - Вітя, Віталік, Стасик, Оксана, Артем.

Дидактична гра «Захисники дівчаток»

Мета: формувати уявлення про подібність і відмінності хлопчиків і дівчаток. Виховувати бажання дбайливо ставитися до дівчаток.

Педагог розглядає картинки з ситуаціями спілкування хлопчиків і дівчаток. Розмовляє, чим схожі і розрізняються вони, чому хлопчики сильніше дівчаток. Що значить захищати? Не битися, а допомогти, якщо дівчинка впала, донести важкий, пропустити в дверях, поступитися місцем і т.п. Вправа на закріплення. Виходять хлопчики і дівчатка і показують дії, зображені на картинках.

Хлопчики і дівчатка - все у нас рівні.

Тільки пам'ятати хлопчики про одне повинні:

Дівчатка слабкіше їх, можуть і пищати,

І повинні їх хлопчики хоробро захищати.

Рухлива гра «Захистимо дівчинку»

Вихователь: Захищати - не означає з кимось битися, треба просто бути до дівчаток більш уважними. Як можуть хлопчики захищати дівчаток?

Діти: Підняти, якщо вона впала. Пропустити вперед. Допомогти нести речі.

Вихователь: Давайте покажемо, як це треба робити.

(Діти розігрують сценки.)

Вихователь: А зараз ми перевіримо, чи добре ви зрозуміли, чим хлопчики відрізняються від дівчаток. Завдання: «Вгадай слово, яке стоїть в кінці рядка».

Навесні вінки з кульбаб плетуть, звичайно, тільки ... (дівчинки)

Болти, шурупи, шестерінки знайдеш в кишені у ... (хлопчики)

Базікали годину без перепочинку в квітчастих платтячках ... (дівчинки)

При всіх помірятися Силенко, звичайно, люблять лише ... (хлопчики).

Бояться темряви, боягуз, все як один вони ... (дівчинки)

Рухлива гра «Не сумуй і потанцюємо»

В ході гри дівчинки запрошують потанцювати тільки хлопчиків, а хлопчики - тільки дівчаток.

Журі підводить підсумки, нагороджує учасників сувенірами, зробленими даними руками дітей.

( до побачення маленькі принцеси, до побачення маленькі лицарі)

Автономна Некомерційна

Освітня Дошкільна Організація

«Золотий півник»

КОНСПЕКТ

інтегрованого заняття на тему: «ЗАГАДКИ І відгадки»

з дітьми старшої групи «СОНЕЧКО»

Хореограф вищої кваліфікаційної

Вихователь Радзінь Н.І.

Сел. газопровід 2016р

Культурна практика:продуктивна, читання художньої література, музика і хореографія.

Форми представленості цілі:робота за зразками, робота з незавершеними продуктами.

Спосіб використання музичного витвори:музична гра-

драматизація, імпровізація під музику, музично-танцювальна гра «Дзеркало».

Коментарі:основна мета - узагальнення та систематизація уявлень про зиму, тварин, казкових персонажів, представлених у формі загадок; випуск книги загадок; надати можливість дітям імпровізувати в танцювальних рухах під різнохарактерну музику.

матеріали:малюнки до загадок, зроблені дітьми вдома з батьками, зразки для малювання відгадок, незавершені продукти, аркуші паперу (1 \\ 4 листа А 4), фломастери, крейда, ножиці, клей, степлер і картинки - відгадки, підготовлені педагогом - хореографом для книги загадок .

хід проведення

Вихователь нагадує дітям, що сьогодні «День загадок». Будинки разом з батьками по «Дитячому календарем» діти приготували загадки про зиму і зробили малюнки. Вранці розглянули малюнки один у одного і обмінялися враженнями. Вихователь теж приготувала малюнок і загадку. Діти сідають на килим в коло і по черзі загадують свої загадки. В процесі діяльності педагог коментує: про яке явище природи загадка, як можна сказати одним словом, коли йде сніг (снігопад), коли сніг з вітром (заметіль) і т.д. Підводить дітей до того, що катання на санках, ковзанах, лижах - це зимові забави. Якщо загадки про тварин, уточнює уявлення дітей про їх поведінку в зимовий період (лосі і олені важко пересуваються по снігу, їх вага не витримує навіть міцна крижана кірка, а миші вільно пересуваються під снігом, там їм тепло і багато води).

Останнім свою загадку загадує вихователь, дякує дітей за малюнки і загадки і звертається з пропозицією: зібрати все загадки в одну книгу.

Діти обговорюють з вихователем, як будуть робити книгу (зібрати листи разом, скріпити, зробити обкладинку, назву підписати).

Вихователь пропонує дітям сісти за столи і скористатися образотворчими матеріалами, зразками малюнків або незавершеними продуктами. Готові малюнки вирізають і наклеюють на обкладинку книги.

Вам сподобалася наша книга? Вона вийшла напрочуд пізнавальної!

До дітей підходить педагог - хореограф. Вітається.

Яке добре і потрібну справу ви зробили: випустили власну книгу! Мені сподобалася ваша ідея! А хочете продовжити «День загадок»? У мене теж є для вас загадки! Але на прості, а МУЗИЧНІ! Тоді ходімо в музичний зал.

У залі хореограф загадує дітям загадку:

Як тільки вранці я прокинусь,

Сяду, встану і нагнися;

Всі вправи - по порядку!

Допоможе вирости .... (ЗАРЯДКА)

Під музичний супровід діти по показу педагога виконують розминку «Сонечко променисте». Потім сідають.

Ну що, готові відгадувати музичні загадки?

Тоді спочатку визначаємо характер і темп звучала музики (швидка або повільна, весела чи сумна, задумана, страшна і т.д.) Звучать музичні уривки (2-4).

А тепер, будь зимового природному явищу відповідає музичний уривок? (Хуртовина, заметіль)

Тепер кожен по черзі буде згадувати свою музичну загадку, придумуючи руху відповідно до характеру музики, що належать якій-небудь тварині або казковому персонажу. Можна використовувати жести, міміку, танцювальні ходи і руху. Інші хлопці повинні вгадати, кого показують. (Ведмідь, вовк, білка, заєць, лисиця, пташка, привид, Буратіно, Баба Яга, розбійники, клоуни, богатирі і т.д.) І кожен може вибратьсвою відгадку - малюнок зі столу педагога.

Всі картинки - відгадки педагог - хореограф пропонує пізніше взяти з собою, щоб помістити їх в книгу загадок.

Потім дітям пропонується пограти в музично - танцювальна «Дзеркало». Звучить мелодія «Добрий жук» (група «Непосиди») і діти, ставши в коло, повторюють рухи, придумані і показані кожним ведучим і стоїть в центрі кола.

Хореограф дякує і хвалить цікаву імпровізацію дітей і нагадує взяти нові картинки - відгадки для їх чудовою «Книги загадок» .Хореограф прощається.

Подорож в країну загадок.

Основні завдання:

Розвивати діалектичне мислення дітей, творчу уяву;

Розвивати всі види сприйняття;

Розвивати мовну діяльність.

Закріплювати вміння зіставляти, аналізувати;

Розвивати допитливість, вміння працювати в колективі;

Викликати радісний настрій.

Ігровий персонаж: Знак питання з особою, ручками, ніжками, зроблений з картону, який подорожує разом з дітьми.

матеріал:килим-літак, конверт з кольоровими картками-ілюстраціями, дзига, чорний ящик, знак музичної паузи, піднос, на якому -Стакан молока, пиріжок, яблуко, цукерки-зірочки, розрізна картинка-зірка.

Країна загадок складається з декількох міст: місто Казок; місто Почуттів; Лісовий місто; місто Математики; місто «Зоряний», місто «Сюрпризний».

Хід заняття.

Сюрпризний момент.На підлозі вихователь за допомогою килима, кольорової стрічки позначає килим-літак, пропонує дітям полетіти на ньому під звуки чарівної музики в країну загадок.

Попередньо покриття дзига, вибрати місто. (На столі стоїть дзига, навколо розкладені картки із зображеннями міст).

1. Вихователь і діти приземляються в Місті Казок.

    На столі стоїть таця зі склянкою молока, пиріжком і яблуком.

За предметами, які на тарілці, діти визначають, з якої вони казки. Як ці предмети допомогли героям казки?

( «Гуси-лебеді»)

    Телеграма: «Рятуйте! Нас з'їв Сірий вовк ». Хто прислав телеграму? Як називається казка?

(Козлята: «Вовк і семеро козенят»).

    Під музику вихователь вносить «чорний ящик», в якому знаходиться предмет, який приніс горе і сльози старим людям. Назвіть казку і її героїв.

("Курочка Ряба").

    Покличте Сівка-бурку. Як звали господаря цієї коні?

(Сівка-бурка, віща каурка, встань переді мною, як лист перед травою! »; Іван-дурник).

    Які слова примовляла дівчинка ведмедю? З якої вона казки?

Показується ілюстрація до казки.

(Не сідай на пеньок, не їж пиріжок, неси бабусі, неси дідусеві »;« Маша і ведмідь ».)

    Відгадайте загадки і дізнайтеся, з якої казки ці звірі:

1) Влітку в лісі гуляє, взимку в барлозі відпочиває?

2) Зубовато, сірувато, по полю нишпорить, телят шукає?

3) Нікого не ображає, всіх боїться?

4) У пташник внадиться - чекай біди, рудим хвостом

замітає сліди?

Вихователь після відгадування загадки показує малюнок героїв казки: ведмедя, вовка, зайця, лисиці, півня.

Вихователь дякує дітей за відповіді, обертає дзига, ставить знак «Музична пауза».

Вихователь обертає дзига, вибирають місто. Сідають на ковёр- літак, летять в Місто Математики.

    Приземляються в місті Математики.

Знак питання каже: «Математику доведеться в школі всім вам вивчати. Допоможіть мені, хлопці, ви ж умієте рахувати.

Мої загадки потрудней,

Вважай скоріше, не бійся.

Увага теж стане в нагоді,

Доведеться, братці, попрацювати.

1) П'ять хлопців в футбол грали,

Одного додому покликали.

Він дивиться у вікно, вважає,

Скільки їх тепер грає?

2) Шість веселих ведмежат

По малину в ліс поспішають,

Але один малюк втомився,

Від товаришів відстав,

А тепер відповідь знайди

Скільки ведмедиків попереду? (5).

3) Подарував утятам їжачок

Вісім шкіряних чобітків

Хто відповість з хлопців

Скільки було всіх каченят? (4)

4) Скільки кінців у палки? (2)

А у двох палиць? (4)

А у двох з половиною? (6)

5) Три гусака летять над нами,

Три інших за хмарами,

Два спустилися на струмок

Скільки було всіх гусей? (8)

Знак питання дякує дітей за відповіді.

Вихователь обертає дзига, ставить знак «Музична пауза».

Після муз. паузи вихователь обертає дзига, вибирають місто. Сідають на ковёр- літак, летять.

    Приземляються в місті Почуттів.

Вос-ль загадує загадки:

1) Є у кожної особи

Два красивих озерця.

Між ними є гора,

Назви їх дітвора!

(Очі.)

2) Ось гора, а у гори

Дві глибокі нори.

У цих норах повітря бродить,

Те заходить, то виходить.

(Ніс.)

3) Завжди в роті,

А чи не проковтнеш.

(Мова.)

4) Якщо б не було його,

Чи не сказали б нічого.

(Мова)

5) Вуха.

Доктор, доктор,

Як нам бути?

Вуха мити чи не мити?

Якщо мити,

Те як нам бути?

часто мити

Або рідше?

Відповідає доктор:

Еже ... ..!

Вос-ль дякує дітей за відповіді, обертає дзига, ставить знак «Муз. паузу ».

Обертають дзига, вибирають наступний місто.

Сідають на ковёр- літак, відправляються в лісовий місто.

    Приземляються в Лісовому місті.

вихователь:

У ліс осінній, на прогулянку

Запрошую вас піти.

цікаву пригоду

Нам, хлопці, годі й шукати

Один за одним стаєте

Міцно за руки беріться

За доріжках, по стежках

За лісі гуляти підемо.

Може бути в лісі осінньому

Ми листочки зберемо?

Діти беруться за руки і за вихователем йдуть «змійкою» між розкладеними на підлозі картинками листя (клен, дуб, береза, горобина.)

Вихователь: Дуже красиво в лісі. На землі килим з листя. Вічнозелені ялинки. Ось і до нас на галявину скільки красивих, різнокольорових листя прилетіло! (Зупиняються.)

Давайте зберемо букет з листя (діти піднімають листочки). Подивіться уважно, у вас різні листочки?

Діти: Так!

Вихователь: Які вірші ви знаєте про дерева?

1 дитина.

горобина

Сарафан у горобини з каймою,

Полушалок кольоровий з бахромою,

Золотими розшитий листям,

Розмальований червоними китицями.

2 дитина.

Береза. С. Єсенін.

3 дитина.

Дуб.

Дуб дощу і вітру

Зовсім не боїться.

Хто сказав, що дубу

Страшно застудитися?

Адже до пізньої осені

Він стоїть зелений

Значить дуб витривалий,

Значить, загартований!

4 дитина.

Клен.

Листя у клена восени різні -

Жовті, зелені, золоті, червоні.

Листя на землю вітер кидає

Яскравим килимом весь світ вкриває.

Вихователь: Діти, подивіться, який чудовий Лісовий місто.

(Вихователь непомітно відкриває колаж з листя прикріплений до дошки).

Він не простий, а чарівний. (Звертає увагу дітей на колаж).

У ньому живе багато звірів, але зараз вони сховалися. Відгадайте хто вони такі?

1) Звірка дізнаємося ми з тобою

По двох такими прикметами:

Він в шубці сіренької взимку,

А в рудої шубке- влітку.

(Білка)

2) Комочек пуху,

Довге вухо.

Стрибає спритно,

Любить морквину.

(Заєць)

3) За деревами, кущами,

Промайнуло ніби полум'я,

Промайнуло, пробігло ...

Немає ні диму, ні пожежі.

(Лисиця)

4) Клишоногі ноги,

Зиму спить у барлозі.

Як ти гадаєш і відповідай

Хто ж це? ... (Ведмідь)

5) Сердитий недоторка

Живе в глушині лісовій.

Голок дуже багато,

А нитки не однієї. (Їжачок)

Відповіді дітей.

Вос-ль: Молодці! (Дістає з кошика захованого їжачка-іграшку.) Подивіться, хто тут сховався.

Їжачок: Доброго дня, хлопці!

Вос-ль: Давайте пограємо з їжачком.

Физминутку.

Жив в лісі колючий їжачок,

Був клубочком і без ніжок,

(Обіймають себе за плечі)

Не вмів він плескати -Хлоп-хлоп-хлоп,

(Грюкають в долоні).

Не вмів він тупати -топи-топ-топ.

(Тупають ніжками.)

Не вмів він стрибати - стриб-стриб-стриб

(Стрибають на двох ногах).

Тільки носом рухати - Шмиг-шусть-шусть

А хлопці в ліс прийшли,

Їжачка в лісі знайшли,

Навчили плескати - Хлоп-хлоп-хлоп,

(Грюкають в долоні).

Навчили топати - Топ-топ-топ.

(Тупають ніжками).

Навчили стрибати - стриб-стриб-стриб,

(Стрибають на двох ногах).

Навчили бігати ...

Бігають на місці.

Вос-ль: Молодці, хлопці. Пора нам продовжити нашу подорож. Прощаються з їжачком.

Вос-ль обертає дзига. Сідають на килим-літак і відправляються в Місто «ЗІРКОВИЙ».

    Приземляються в Місті «Зоряний».

Вос-ль: На цій планеті вас чекають загадки про космос. Перш ніж відповісти, подумайте гарненько.

1.Белие квіточки ввечері розквітають, а вранці в'януть. (Зірки)

2.Лежіт килим великий-великий, а не ступиш на нього ногою. (Небо)

3.Ну-ка хто з вас відповість: і зовсім не боляче пече, що не ліхтар, а яскраво світить, і не пекар, а пече. (Сонце)

4.Всю ніч там світил ліхтар з рогами. (Місяць).

5.Вокруг рідної неньки дев'ять діточок колами ходять. (Планети.)

6. Повна як апельсин, а пройшов тиждень тільки від неї залишилася часточка. (Місяць)

7.По неба літає, літаки обганяє. (Супутник.)

Вос-ль: Молодці! З цим завданням ви теж впоралися успішно. І ми з вами продовжуємо нашу подорож. Давайте, подивимося, куди ж тепер наш маршрут йде?

Вос-ль обертає дзига. Сідають на килим-літак, відправляються в

    МІСТО «сюрпризних».

Вос-ль: Подивіться, нас тут хтось зустрічає. Хто ж це, ви дізналися?

діти: Звіздар.

Звіздар: Привіт, хлопці. Я дуже радий, що ви прилетіли на мою планету. Хлопці, а як ви думаєте, чому мене звуть Звіздар?

діти: Любиш спостерігати за зірками, вважати їх.

Звіздар: Правильно, але ще я вивчаю інші планети, а недавно у мене сталося нещастя. Найяскравіша зірка, яка мені допомагала знайти вірний шлях, розпалася на окремі промені. Допоможіть, будь ласка, зібрати мені цю зірку, Вона була ось така (показує зразок).

дидактична гра «Збери зірку» (Діти за зразком збирають зірку з розрізної картинки). Після того, як діти впораються із завданням, Звіздар їх дякує і дарує яскраві маленькі «зірочки-цукерочки».

Вос-ль: Ну що, ми з вами всюди побували, з усіма випробуваннями ви впоралися, тепер пора нам повертатися в дитячий сад. Давайте проізнесём слова-заклинання. Закриваємо очі і все разом говоримо: «10,9,8,7,6,5,4,3- Килим-літак, в дитячий сад нас вези!» (Звучить весела музика, повертаються в д . с).

Тема: «Загадки і відгадки»

Мета заняття: вчити дітей застосовувати знання про властивості предметів для розгадування загадок різного типу (загадкі- опису, загадки-пантоміми, загадки для пальчиків).

Устаткування і матеріали: Предмети і картки для ігор «Вибери відгадку» і «Розумні руки», завдання на картках для гри «Хто я, вгадай ?!»

Частина I. Вибери відгадку

цілі: формування вміння: розгадувати загадки, які містять простий опис, формулювати мету і завдання майбутньої роботи.

В гості до дітей приходить Трикутник. Він вітає хлопців і вихователя, показує мішок з загадками, який приніс з собою.

Трикутник. Всі загадки, заховані в моєму мішку, можуть самі розповісти про себе. Якщо ви будете уважні, то зможете визначити, які підказки є в кожної загадки.

Навчальна завдання: з'ясувати, як предмети в різних загадках «розповідають» про себе, навчитися шукати заховану в загадці відгадку.

Трикутник пропонує увазі дітей загадки-описи. Педагог вчить дітей виділяти названі ознаки і характерні для загадкової істоти (предмета) дії. Вчити міркувати в пошуках відгадки - краще на прикладі загадок, що не містять елементів ускладнення опису (порівнянь, метафор, слів в переносному значенні, багатозначних слів).

Зовні - твердий, зелений, смугастий.

Всередині - м'який, соковитий, червоний. (Кавун.)

Невелика, рудуватий,

Хвостик довгий і кудлатий,

На деревах живе

І горішки гризе. (Білка.)

У дворі поставлений будинок.

На ланцюга господар в ньому. (Собача будка і собака.)

Довге вухо,

Грудочку пуху.

Стрибає спритно,

Гризе морквину. (Заєць Кролик.)

Мордочка вусата,

Шубка смугаста.

Часто умивається,

А з водою не знається. (Кішка.)

Ось згорнувся він в клубок,

У нього колючий бік.

Він полює ночами

За жуками і мишами. (Їжак.)

Звір літає над лісами

З дуже чуйними вухами.

Вдень він спить вниз головою.

Що за дивний звір такий? (Кажан.)

Хто в лісі глухому живе

Незграбний, клишоногий?

Влітку їсть малину, мед,

А взимку смокче він лапу. (Ведмідь.)

У цирку він смішить хлопців,

Зустрічі з нами дуже радий.

Здогадалися ви, хто він?

Він забавний галасливий ... (клоун.)

Дидактична гра «Вибери відгадку»

Дітям 5 і навіть 6 років буває важко скласти єдину картину за кількома ознаками. Тому для початку будемо пропонувати їм не уявити задуманий предмет, а вибрати підходящий по опису предмет або зображення. Зробивши вибір, дитина пояснює, які ознаки (дії) даного предмета або істоти він почув у загадці.

При знайомстві з грою будемо підбирати предмети і зображення, значно відрізняються один від одного за описом, обмежимо їх число 5-6. Потім кількість карток повинно зростати, потрібно додавати предмети, що мають схожі з відгадкою риси (колір, форму, складові елементи, якості, дії). У міру освоєння дітьми даної форми роботи завдання ускладнюється: комплект складається з предметів, багато в чому схожих, і лише один малюнок повністю відповідає опису. Надалі дітям пропонується єдиний малюнок, на якому потрібно знайти відразу кілька відгадок.

Роботу над будь-загадкою нескладно індивідуалізувати, пропонуючи кожній дитині набір карток, відповідний його потенціалу. Також важливо надавати дітям можливість давати відповідь без опори на картки. Педагогу потрібно пам'ятати, що у деяких загадок може бути кілька відгадок, тому вірним визнається будь-обгрунтовану відповідь.

трикутник. А тепер розкажіть, як, за якими ознаками (або характерним дій) ви дізналися всіх, хто «ховався» в загадках?

(Відповіді дітей.)

трикутник. Давайте пограємо в гру «Хто я, вгадай?» Подумайте, як в цій грі відгадка «розповідає» про себе.

Рухлива гра «Хто я, вгадай?» Діти діляться на дві команди, кожна з яких буде по черзі перетворюватися в зображених на картках істот. При знайомстві з грою варто обмежити область відповідей (наприклад, «Тварини лісу»). Отримавши завдання, членам команди потрібно порадитися і постаратися якомога точніше передати засобами пантоміми характерні для даної тварини руху і дії.

Після закінчення гри Трикутник обговорює з хлопцями, як загадані ними тварини «розповідали» про себе, які загадки було легко відгадати.

Частина II. розумні руки

цілі: Подальше формування уявлень про форму й розмір предметів, матеріалі, з якого вони зроблені; розвиток сенсорних можливостей, мови, образного мислення, уваги.

Трикутник. А як можна дізнатися, що ще лежить в моєму мішку з загадками, не заглядаючи в нього?

При знайомстві з грою варто використовувати свідомо знайомі дітям іграшки. По ходу гри педагог задає уточнюючі питання, які допоможуть дітям визначити, які властивості предметів вони змогли виявити за допомогою пальців (форма, розмір, якості поверхні, матеріал, з якого вони зроблені), а які ні (колір).

Трикутник. Як предмети в різних загадках «розповідають» про себе?

За допомогою педагога діти розповідають про те, як вони розгадували загадки-описи, загадки-пантоміми і загадки для пальчиків. Запропонуємо кожному вибрати загадку, що сподобалася найбільше.

подальша робота

Правильно організована зустріч з загадкою приносить дітям радість, надає розвиваюче вплив. Вона доречна і на прогулянці, і на занятті, і у вільному спілкуванні дорослих і дітей.

Освоївши тактику роботи з загадками-описами, що містять тільки ознаки предметів, діти можуть приступати до знайомства з більш складними видами загадок. Це можуть бути загадки-описи, в яких наводяться характерні для задуманого предмета або істоти дії:

Виє, свистить,

Пил піднімає,

З ніг всіх збиває.

Чуєш його,

Та не бачиш його. (Вітер.)

Витираю я, намагаюся,

Після лазні хлопчини.

Все намокли, все зім'яти -

Немає сухого куточка. (Рушник.)

Потім до уваги дітей можна пропонувати загадки, що містять ознаки, дії та інші характеристики відгадки. Щоб розгадати їх, потрібно оперувати різними категоріями уявлень.

Під землею він живе,

Довгі ходи копає.

У чорній шубці дорогою.

Здогадайтеся, хто такий? (Кріт.)

Невелика, рудуватий,

Хвостик довгий і кудлатий,

На деревах живе

І горішки гризе. (Білка.)

І вухатих, і оката,

І лякатися здатний.

Забереться в кущ і спить.

Качан з'їсть - і ситий. (Заєць.)

Наступним етапом ускладнення завдання з розгадування загадки може стати використання мініатюр, в яких опис заховано в тексті серед іншої інформації. В цьому випадку потрібно виділити з оповідання ознаки і дії задуманого об'єкта, зібрати їх воєдино і переказати загадку так, щоб «розкидані» в ній елементи опису склалися в єдину картину - «портрет» відгадки.

На гвоздику він схожий

З синьої головою.

В поле ти його знайдеш

І візьмеш з собою.

Не можу зрозуміти ніяк:

Кажуть, що він - бур'ян.

(Бур'ян, що росте в полі, схожий на гвоздику, синього кольору, - волошка.)

Паралельно з навчанням розгадування загадок організовується допомога дітям в їх складанні. Навчання складання та аналізу описів є важливим розділом роботи з розвитку зв'язного мовлення, а певний рівень сформованості відповідних умінь - необхідна база для навчання дітей розгадування і створення загадок.

Єлизавета Вечкаева
Конспект заняття «Подорож в країну Загадок»

конспект Заняття

« Подорож в країну Загадок»

підготувала: Вечкаева. Є. Г

Цілі і завдання:

Навчити дітей середньої групи чітко виділяти для себе найбільш характерні, виразні ознаки предметів.

Розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, творчу уяву.

Виховувати вміння зосереджуватися.

Викликати у дітей радісний настрій; задоволення від виконаної роботи

Необхідні матеріали для заняття:

Картки з буквами

3 коробочки

Листи, олівці

Хід заняття в середній групі

вихователь: Діти, давайте один одному посміхнемось, побажаємо хорошого настрою. Зараз я прочитаю вам вірш, а ви спробуйте здогадатися, в яке подорож ми з вами вирушимо? Чи готові? Тоді слухайте уважно ...

Ну-ка все вставайте в коло

Посміхніться всім навколо

Двері чарівну відкриємо,

подорож освоїмо.

А йдемо в країну таку,

Дуже навіть не просту

На будь-яке питання там є відгадка,

називається ця країна, країна-ЗАГАДКА(всі разом)

вихователь: Молодці, здогадалися. Сьогодні ми з вами хлопці будемо подорожувати в країні Загадок.

вихователь: Загадка - це країна кмітливості та уяви. Тут потрібно бути спритним, уважним, активним. Хлопці, а ви любите загадки?

діти: Даааааа

вихователь: Тоді наше подорож буде цікавим і захоплюючим.

І почнеться воно прямо зараз. (Вихователь дзвонить в дзвіночок)

вихователь:

Ну-ка оченята закриваються,

Всі хлопці в подорож відправляються.

Раз два три, Країна казок двері відчини.

(Всі дітки відкривають свої очі. В цей час вихователь ставить перед ними 3 коробки з написами «Посуд», «Тварини», "Фрукти овочі")

вихователь: Хлопці подивіться, який сюрприз! Так і хочеться зазирнути всередину. Але вони закриті. Щоб їх відкрити, нам потрібно відгадати першу загадку.

Встав в замочок, поверни.

Двері будь-яку відчини

Зростанням малий, але такий могутній.

Називається він ... (Ключ) !

вихователь: Молодці! Ось він, цей самий ключик від усіх коробочок. (Педагог робить вигляд, що відкриває. У кожній коробочці лежать картки з буквами. А, Б, В, Г і. Т. Д.)

вихователь: І так хлопці почнемо з першої коробочки «Посуд»

Детальний опис гри

Вихователь по черзі викликає дітей, вони дістають з коробки картку з буквою. далі педагог загадує загадки про посуд, Тварин, фрукти, ягоди (Можна придумати і доповнити) з відгадки на цю букву. Можна поділити дітей на групи.

Закипить-парує,

І свистить і дихає жаром,

Кришкою брязкає, стукає.

Гей, зніми мене! -Кричить.

(Чайник)

Якщо я порожня буваю,

Про себе не забуваю,

Але коли несу їжу,

Повз рота я не пройду.

(Ложка)

чайника подружка

Має два вушка,

Варить кашу, суп для Юлі.

І звуть її ...

(Каструлею)

Скажіть, як назвати її:

Все в дірках зуби у неї,

Але буряк, редьку, хрін, моркву

Вона перетирає спритно.

(Терка)

У носатого у Фоки

Постійно руки в боки.

Фока воду кип'ятить

І як дзеркало блищить.

(Самовар)

вихователь: У першій коробочці ми впоралися з усіма загадками. А тепер перейдемо до другої коробочці під назвою «Тварини».

Хто з високих сосен темних

У дітлахів шишки кинув

І в кущі, через пеньок,

Промайнув як вогник?

(Білка)

Сердитий недоторка,

Живе в глушині лісовій,

Голок дуже багато,

А нитки жодної.

(Їжачок)

Роботяга він завзятий,

Він народився в шубі чорної,

І все життя в землі живе,

Хто ж це? Це.

(Кріт)

Господар лісової, прокидається навесні,

А взимку, під хуртовинний виття,

Спить в хатинці сніговий.

(Ведмідь)

Зубовато, сірувато,

По полю нишпорить,

Телят і ягнят шукає.

(Вовк)

Стрункий, швидкий,

Рогу гіллясті,

Носиться весь день.

(Олень)

Живе спокійно, не поспішає,

Про всяк випадок носить щит.

Під ним, не знаючи страху

(Черепаха)

вихователь: Хлопці як спритно у вас, виходить, відгадувати загадки. А чи знайдете ви відповіді на загадки про"Фрукти та овочі"?

хлопці: Дааа

вихователь: Тоді переходимо до третьої коробочці.

Він великий, як м'яч футбольний!

Якщо стиглий - всі задоволені!

Так приємний він на смак!

Це що? ...

(Кавун)

Цей смачний жовтий плід

До нас з Африки пливе,

Мавпам в зоопарку

Їжу круглий рік дає.

(Банан)

Розколовся тісний будиночок на дві половинки.

І посипалися в долоньки намистинки-дробинки.

(Горох)

Вродила я на славу,

Голова білого, кучерява.

Хто любить щі -

Мене в них шукай.

(Капуста)

Сарафан на сарафан,

Політиці на політиці,

А як станеш роздягати -

Досита наплачешся.

(цибуля)

За кучерявий чубчик

Лисицю з норки поволік.

На дотик - дуже гладка,

На смак - як цукор солодка!

(Морква)

Червоний, дітки, але не мак.

У городі - НЕ буряк.

Соковитий ласий синьйор.

(Помідор)

вихователь: Які ви молодці хлопці. Які ви всі розумні і кмітливі.

Зовсім скоро наше подорож підійде до кінця і перш ніж відправитися назад в дитячий сад, нам належить відгадати останню, найскладнішу загадку.

(Вихователь роздає дітям листочки і олівці)

вихователь: Зараз я вам загадаю загадку, А вам потрібно буде намалювати відгадку.

Ти весь світ обігріває

І втоми не знаєш,

Посміхаєшся в віконце,

А звуть тебе все.

(Сонце)

Хлопці малюють сонце

вихователь: Ну ось хлопці ви і знайшли відгадки на все Загадки в цій країні.

наше подорож підійшла до кінця! На жаль, нам пора повертатися в наш дитячий садок, в нашу групу. (Дзвонить в дзвіночок).

Очки у ребяток закриваються.

І в дитячий сад все знову відправляються.

Раз два три

повернулися з країни - Загадок ми.

вихователь: Ось ми і повернулися в нашу групу. Чи не турбуйтеся хлопці. На згадку про наше захоплюючому подорож у вас залишиться яскраве сонечко. І пам'ятайте, що у будь-який загадки завжди є розгадка. Головне не поспішати, бути уважним і тоді у вас все обов'язково вийде.

Публікації по темі:

Конспект заняття «Подорож в країну математики» Мета: 1. Тренувати в кількісному і порядковому рахунку, впорядкування смужок по довжині, закріплення знання про зворотне рахунку. 2. Закріпити.

«Подорож в країну казок через загадку». Відкрите заняття з розвитку мовлення в старшій групі Тема: «Подорож в країну казок через.

Конспект заняття «Подорож в країну знань» Закріпити уявлення дітей про геометричні фігури: вміння розрізняти геометричні фігури (трикутник, коло, квадрат, прямокутник.

Мета: ознайомлення дітей з суспільною значимістю свята - Днем знань. Завдання: уточнити знання дітей про школу; закріпити назву.